Advert
Advert
Advert

Engelli miniklerin hayalleri tuvalde

Ankara'da 5 görme engelli öğrencinin hayalindeki ‘Engelsiz Ankara’, ressamlar tarafından tuvale aktarıldı.

Engelli miniklerin hayalleri tuvalde
Engelli miniklerin hayalleri tuvalde Admin
Bu içerik 199 kez okundu.
Advert

‘Bir Kent Hayali Ankara’ sosyal sorumluk projesi kapsamında, engelli minikler için Milli Kütüphane Sergi Salonu'nda program düzenlendi. ‘Görme engelli bireyler için yaşanabilir bir kent hayali’ sloganıyla yapılan etkinlikte, görme engelli çocukların hayallerindeki Ankara, üç ressam tarafından tuvale yansıtıldı. Başkent’te farklı okullarda eğitim gören öğrenciler Ahmet Emir Yazıcı, Gökçe Nil Şahin, Mehmet Başaran Parlak, İrem Nur Çelikkaya ile Efe Dağ'ın engelsiz, yeşil, kuş sesleriyle dolu ve temiz havası olan Ankara hayalini, sanatçılar Yavuz Bozkurt, Sümeyra Demirbaş ve Nazlı Işık resmetti. İki saatte resmedilen hayallerden oluşan tablolar, özel müzayedeyle satışa çıkarılacak. Satıştan elde edilen gelir, engellilerin eğitimi adına kullanılmak üzere konuyla ilgili vakıf hizmetlerine bağışlanacak. 

OKUL EN BÜYÜK SIĞINAK

‘Bir Kent Hayali Ankara’ projesi sorumlusu Tuğba Herken, kente engelli miniklerin gözünden bakmak amacıyla projeyi hayata geçirdiklerini söyledi. Görme engelli miniklerin, rahatça oynayabilmek, özgürce dolaşabilmek istediğini dile getiren Herken, şöyle konuştu: 

"Sağlıklı çocuklarımız bile artık bunu zor yapabiliyorken, engelli çocuklarımız için bu çok daha zor olabiliyor. Ama onlar bazı şeyleri bizden daha kolay tolere edebiliyorlar. Lunaparka gitmek, arkadaş gruplarıyla hareket etmek istiyorlar. Okul onların en büyük sığınağı, orada kendilerini daha mutlu hissediyorlar ama bazen başka pencereler açıldığı zaman da kendilerini topluma karışarak daha iyi ifade edebiliyorlar." 
Engellilerin topluma adapte edilmesi yerine, toplum olarak engellilere adapte olunması gerektiğini belirten Herken, engellerin bu şekilde ortadan kaldırılabileceğini kaydetti.

Advert
YORUMLAR
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kılıçdaroğlu'ndan şehit Muzaffer Tufaner'in ailesine taziye ziyareti
Kılıçdaroğlu'ndan şehit Muzaffer Tufaner'in ailesine taziye ziyareti
Taraftarı sahaya bıçak atan Konyaspor'a, Başbakan'dan destek
Taraftarı sahaya bıçak atan Konyaspor'a, Başbakan'dan destek