Advert
Advert
Advert

"Enis Berberoğlu cezaevinden çıksa da..."

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Adalet Yürüyüşü ve gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

"Enis Berberoğlu cezaevinden çıksa da..."
"Enis Berberoğlu cezaevinden çıksa da..." Admin
Bu içerik 119 kez okundu.
Advert

MELTEM YILMAZ - BİRGÜN /  CHP Grup Başkanvekili, partinin İstanbul Milletvekili Engin Altay, bu haftaki Pazartesi Söyleşisi’nin konuğu oldu. Başkanı Kılıçdaroğlu liderliğinde başlayan Adalet Yürüyüşü’ne eşzamanlı olarak İstanbul Maçka Parkı’nda gerçekleştirilen Adalet Nöbeti’nin ilk gününden beri içinde olan Altay, bu eylemin CHP için bir ilk olmakla birlikte, CHP’de yeni bir dönemin başlangıcı olduğunu söyledi.

CHP’nin önümüzdeki dönemde sokağa ağırlık vereceğini belirten Altay, “Yürütmeyi denetlemeyen bir Meclis, adalet dağıtmayan bir yargıda, biz nerde adalet arayacağız? ‘Sokakta aranmaz’ diyorlar. Eğer sen adaleti sokakta, yerlerde süründürüyorsan, biz sokağa gideriz, o adaleti yerden kaldırırız, hak ettiği konuma tekrar getiririz” ifadelerini kullandı.

 

» İlk soruya, Adalet Yürüyüşü’ne ilişkin sıkça dile getirilen bir eleştiri ile başlayayım. CHP, neden sıra kendi vekiline gelene kadar harekete geçmedi? Örneğin HDP’liler cezaevine konulurken?
Genel başkanın bu yürüyüşteki amacı, adaleti yerden kaldırıp yeniden hak ettiği saygıyı kazandırmak. Enis Berberoğlu cezaevinden çıksa da bu iş devam edecek. Çünkü bu yürüyüş tutuklu 160 gazeteci, açlık grevindeki Nuriye Gülmen ve Semih Özakça, 15 Temmuz’da darbeye bulaşmamış ama daha 3 günlük askerken cezaevine konulan askerler, 20 temmuz darbesiyle oluşmuş mağdurlar, akademisyenler, KESK üyeleri dahil; herkes için adalet talebi. Hatta daha ileri gidelim, Tayyip Erdoğan için de adalet talep ediyoruz. Çünkü bu MİT tırları meselesi küçük bir mesele değil. Bu mesele Türkiye’nin ve dünyanın gündemini uzun süre meşgul edecek ve gün gelecek Tayyip Erdoğan’a “bu işin aslı nedir” diye sorulacak. İşte o zaman adalet, Tayyip Erdoğan’a da gerekecek. Öte yandan, HDP genel başkanı ve milletvekilleri tutuklandığında TBMM tutanaklarına bakın. Demirtaş ve Baluken’in tutuklandığı andan itibaren süre olarak bu konuya zaman ayrıma açısından HDP’den yukardayız. Bir başka değişle mecliste herhangi bir HDP’li vekilden daha fazla mücadele ettik. Ama dikkat edin Meclis diyorum, çünkü zemin orası.

» Öyleyse Adalet Yürüyüşü’nü neden sokakta başlattınız?
Eğer meclis meşru bir mücadele zemini olarak kalabilseydi, yasama görevini yapabilseydi, yani Erdoğan’ın talimatıyla bir organa dönüşmeseydi, biz mücadelemizi yine mecliste yapardık. Ama Enis Berberoğlu kararı bardağı taşıran son damla olmuştur.

kemal kılıçdaroğlu adalet yürüyüşü engin altaya enis berberoğlu
Advert
YORUMLAR
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Fransa'da şüpheli bagaj alarmı: Tren garı boşaltıldı!
Fransa'da şüpheli bagaj alarmı: Tren garı boşaltıldı!
Fransa'da şüpheli paket alarmı!
Fransa'da şüpheli paket alarmı!