Advert
Advert
Advert

Erdoğan açıklama yapmak için neden 2.5 saat bekledi?

Darbeyi 21:30’da eniştesinden duyan, 22:00’a doğru da Fidan’a teyit ettiren Erdoğan’ın açıklama için neden 00:24’ü beklediği sorusu yanıt arıyor.

Erdoğan açıklama yapmak için neden 2.5 saat bekledi?
Erdoğan açıklama yapmak için neden 2.5 saat bekledi? Admin
Bu içerik 108 kez okundu.
Advert

MİT’in darbe girişimini 14:30’da öğrenip, bunu Genelkurmay’a 16:16’a aktarmasına karşılık darbe girişimin önlenmemesi CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun ‘Kontrollü darbe’ tezinin ana dayağı oldu. Kılıçdaroğlu’nu sert sözlerle hedef alan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın darbe girişimini öğrenme saati de oldukça ilginç... Askeri hareketliliği saat 21:30 sıralarında eniştesinden öğrenen, bunu 22:00’ye doğru Hakan Fidan’a teyit ettiren Erdoğan’ın bu saatlerde henüz köprüler kesilmemişken, Ankara’da uçaklar havalanmamışken açıklama yapmak için 00:24’ü beklemesi düşündürdü... O saatlerde emniyeti ve halkı uyarmayan Erdoğan’ın bu sessizliği, darbecilerin rahatça sokağa çıkmasının yolunu açtı...

MİT darbeyi değil akıl sağlığını araştırdı

Cumhuriyet'ten Alican Uludağ'ın haberine göre, savcılık kayıtlarına göre Genelkurmay’dan darbe girişimine ilişkin ilk mesaj, birliklere ‘Hazırlık ikazı ve birlik intikali’ konusuyla saat 21:37’de gönderildi. 22:00’a doğru Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü askerler tarafından kesilirken, 22:08’da Ankara üzerinde ilk F-16 uçuşu başladı. Saat 22:21’de Genelkurmay’dan ‘Sıkıyönetim direktifi’ tüm bakanlıklar adresine gönderildi. Bu fiilen darbenin tüm devlet kadrolarına ilanı oldu. Erdoğan’ın, darbe girişiminden ne zaman haberdar olduğuna ilişkin yaptığı açıklamaları bugüne kadar sürekli birbiriyle çelişti. Darbe gecesi Marmaris’ten ayrılarak indiği Atatürk Havalimanı’nda konuşan Erdoğan, “Değerli arkadaşlar bugün bilindiği gibi öğleden sonra bir hareketlilik ne yazık ki silahlı kuvvetlerimizde mevcuttu” ifadesini kullandı. Bu ifade, o dönem Erdoğan’ın ‘öğleden sonra’ oluşan hareketlilikten haberinin olduğu şeklinde yorumlandı.

Önce 20:00 dedi

erdoğan 15 temmuz mit hakan fidan cnn türk
Advert
YORUMLAR
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çürümüş ceset kokusu geçmeyince hastaneyi gül suyuyla yıkadılar
Çürümüş ceset kokusu geçmeyince hastaneyi gül suyuyla yıkadılar
'İntihar etti' denilen genç kadın dövülerek öldürülmüş
'İntihar etti' denilen genç kadın dövülerek öldürülmüş