Advert
Advert
Advert

Erdoğan, Avrupa'nın hedefinde

Strasbourg'ta bulunan Avrupa Parlamentosu (AP) Türkiye, Avrupa Birliği (AB) ilişkililerine yönelik yıllık değerlendirme toplantısını yaptı.

Erdoğan, Avrupa'nın hedefinde
Erdoğan, Avrupa'nın hedefinde Admin
Bu içerik 270 kez okundu.
Advert

24 Kasım Perşembe günü yapılacak olan toplantıda Türkiye ile AB ilişkilerin dondurulmasına yönelik kritik kararın çıkıp çıkmayacağı merak ediliyor.

Birçok parlamenter ise Türkiye ile ilişkilerin dondurulmasından yana olduklarını belirtti. Avrupalı parlamenterler aynı zamanda Türkiye'nin izlediği politikayı sert bir şekilde eleştirdi.

"HEPİMİZ ZARARLI ÇIKARIZ"

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik sorumlusu İtalya eski Dışişleri Bakanı Frederica Mogherini parlamentoda şunları söyledi "Türkiye'de demokrasinin sağlanması için her alanda AB, Türkiye'ye tüm kanalları açmalı. AB Türkiye'yi desteklemeli. Diyalog sürmeli. Türkiye'yi kaybedersek bundan hepimiz zararlı çıkarız. Başta Avrupa ama Türkiye daha çok zarar görür. Türkiye'nin idam cezasını istemesi Türkiye'nin Avrupa'dan uzaklaştığını gösteriyor. Böyle giderse Türkiye kendi gücü ve kültürünü kaybeder. Zannederim bunu Türk halkı istemez"

PİRİ: ERDOĞAN BU KURSTAN ÇIKMALI

AP Türkiye Raportörü Macar kökenli, Kati Piri ise "Erdoğan bu kurstan geri dönmeli. Halk Avrupa ve demokrasiyi istiyor. AB diyaloğa açık olmalı. Türkiye jeopolitik ve dini açıdan çok önemli. Türkiye'de insan hakları, demokrasinin çiğnenmesine sesiz kalamayız. AB Türkiye adaylığına açık olmalı. Türkiye zor günler yaşıyor. Darbe girişimi, terörle mücadele, gözaltılar buna rağmen AB Türkiye'ye kapılarını açık tutmalı" dedi.

BÖYLE BİR ÜLKEYİ SAVUNAMAYIZ

Belçikalı parlamenter Guy Verhofstadt "Böyle bir ülkeyi artık savunamayız. Gerçekler ortada. Erdoğan'ı, Trump ile karşılaştırmak istemiyorum ama Erdoğan giderek otoriterleşiyor Türkiye-AB müzakereleri durdurulmalı" DEDİ.

Radikal sağcı Alman Milliyetçi Demokrat Partisi (NPD) parlamenter Udo Voigt de "Türkiye Avrupa'ya ait değil. Türkiye'de hiçbir zaman demokrasi olmadı, bugün olmadığı gibi. Türkiye idam cezasıyla tehdit ediyor. Böyle bir ülke aday yapılmaz" ifadelerini kullandı.

Alman iktidar partisi CDU parlamenteri Elmar Brok: "Türkiye hepimiz için çok önemli partner. Tabii demokratik bir Türkiye daha da önemli. Türkiye'nin AB üyeliği çok uzaklarda. Yalnız Türkiye'nin bizi idam cezasıyla tehdit etmesine müsade edemeyiz"

Belçika'lı parlamenter Mark Demesmaeker: "Artık yeter, yeter, yeter böyle bir ülkeyle işbirliği yapılamaz. Erdoğan Türkiye'sinde ne içerde ne dışarıda demokrasi gözükmüyor"

TÜRKİYE DÜRÜST DAVRANMIYOR

AP Başkan Yardımcısı Alman Alexander Graf Lambsdorff ise şu sözleriyle dikkat çekti: "Türkiye yıllardan beri AB ilişkilerinde dürüst davranmıyor. Avrupa'dan giderek uzaklaşıyor. Bu durum önceden de vardı. 15 Temmuz darbe girişiminden sonra daha da Avrupa'dan uzaklaştı. Müzakereler aldatıcı. Almanya ve Fransa'da halkın yüzde 80-85 Türkiye'yi AB'de istemiyor" diye konuştu.

Alman SPD partisinden parlamenter Knut Fleckenstein "Türkiye'yi yalnız bırakmayalım, hepimiz destek olmalıyız. Türkiye'yi kaybetmemeliyiz" diye konuştu.

Avrupa Birliği Strasbourg Erdoğan
Advert
YORUMLAR
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
WhatsApp'ta yeni dönem
WhatsApp'ta yeni dönem
Sokağa çıkma yasağında dünya rekoru Sur'un...
Sokağa çıkma yasağında dünya rekoru Sur'un...