Advert
Advert
Advert

Erdoğan faiz dedi, dolar rekor kırdı

Erdoğan: Merkez Bankasının bağımsızlığına sözüm yoktur. Ama uyarımı yapacağım, o da çözüm yollarını bulacak.

 Erdoğan faiz dedi, dolar rekor kırdı
 Erdoğan faiz dedi, dolar rekor kırdı Admin
Bu içerik 288 kez okundu.
Advert

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Borsa İstanbul'da yapılan Borsa İstanbul ile İslam Kalkınma Bankası Arasında İmzalanacak Stratejik İş Birliği İçin Mutabakat Zaptı Gong Töreni'nde konuştu.

Konuşmasında Merkez Bankası’nı hedef alan Erdoğan, “Reel faizlerin düşürülememiş olması özeleştiridir. Yıllarca bu yüzden Merkez Bankası'nı eleştirmek zorunda kaldım. Hala da eleştiriyorum Merkez Bankası bağımsızdır şudur budur. Tamam o yine bağımsızlığını oynasın ama ben siyasetçiyim.

Benim ona resmen müdahale etme yetkim yok. Böyle bir şey yapılıyorsa ben de kalkıp eleştirimi yapacağım. Halkımın karşısında tokadı yiyen benim. Uyarımı yapacağım o da çözüm yolu bulacak. Tokadı ben, sefayı o sürsün yok öyle bir şey” diyerek müdahalede bulundu.

Bankacılık sektörüne de çağrıda bulunan Erdoğan, “Faizleri lütfen makul seviyelere çekin. Kişisel olarak piyasaya siyaseten ve kamu gücüyle müdahaleyi doğru bulmadım” ifadelerini kullandı.

Erdoğan’ın açıklamalarının ardından dolar 3.41 TL’yi aşarak yeni bir rekora imza attı.

BEKLEDİKLERİ KRİZ GELMEYECEK’

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli ise kriz uyarılarına yanıt verdi. ‘Bekledikleri kriz gelmeyecek’ diyen Canikli, dolardaki artışın küresel parametrelere bağlı olduğunu iddia ederek; “Son günlerde birileri tarafından Türkiye'de kriz tellallığı yapılmaktadır. Bu söylemlere yabancı değiliz aslında. Hiç birinin bilimsel temeli yoktur. Bekledikleri kriz gelmeyecektir. Her türlü önlem alınmakta alınmaya da devam edecektir” diye konuştu. 

Recep Tayyip Erdoğan faiz dolar
Advert
YORUMLAR
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kılıçdaroğlu'ndan şehit Muzaffer Tufaner'in ailesine taziye ziyareti
Kılıçdaroğlu'ndan şehit Muzaffer Tufaner'in ailesine taziye ziyareti
Taraftarı sahaya bıçak atan Konyaspor'a, Başbakan'dan destek
Taraftarı sahaya bıçak atan Konyaspor'a, Başbakan'dan destek