Advert
Advert
Advert

Erdoğan'dan NATO'ya skandal teklif

Cumhurbaşkanı, koalisyon güçlerine "Eğer dost olmak için DAEŞ'e karşı olmak ölçü ise o zaman El Nursa ile dost olun" diye seslendi.

Erdoğan'dan NATO'ya skandal teklif
Erdoğan'dan NATO'ya skandal teklif Admin
Bu içerik 338 kez okundu.
Advert

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ardından da adını taşıyan Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi'nin (RTEÜ) 2016-2017 yılı akademik yılı açılış törenine katıldı.

20 bin öğrencisi ile büyüyen üniversiteden dolayı mutlu olduğunu dile getiren Erdoğan, öğrenci sayısının daha artmaması uyarısında bulundu, üniversitenin mevcut haliyle lisans ve doktora programlarında farklı bir konuma gelmesini istedi.

"KÜLTÜR DEVRİMİNE ŞİDDETLE İHTİYACIMIZ VAR"

14 yıllık iktidarları döneminde alt ve üst yapıda önemli değişiklikler yaptıklarını hatırlatan Recep Tayyip Erdoğan, 15 Temmuz'daki darbenin kafaları değiştirememenin nedeni olduğunu söyledi.

Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Fiziki imkanlar olmuş. Savunma sanayisinde her şeyi yapmışız. Uçaklar, helikopterler. Ama yaptığımız bu helikopterler bize bomba yağdırmaya başlamış. Onlar bizi öldürmeye gelmiş. Mesele ne? Fiziki mekanların olmasından öte gönülleri, kafa yapısını, zihinleri halletmek. Onun için kültür inkılabına ihtiyacımız var. Asıl reformu kültürde yapmamız lazım. Kültür ihtilaline,, devrimine şiddetle ihtiyacımız var.

Onu hallettik mi gerisi kolay. Bir mesele de üniversitemizi bilimsel çalışmaları ile, geliştirme faaliyetleri ile, akademik projeleri ile, tarım, sanayi ve ticaretle olan işbirliği ile verimli bir şekilde çalıştırmak suretiyle dünya genelinde sıralamaya girecek şekilde ortaya koymaktır. Yoksa bina dediğin dört duvar. Personel sabah 9 akşam 6 mesai yapan kişi ise bundan bir şey olmaz. Ama mesaiye başlayıp ta ucu açık çalışıyor, 'Ben işim bitene kadar buradayım' diyorsa ondan çok şey elde edersiniz."

"HADİ SİZ DE BİR EL VERUN DA"

Rize ve üniversiteyi en iyi yerlerde görmek istediğini vurgulayan Erdoğan, yöre şivesiyle "Ne diyor Rizeli? Hadi siz de bir el verun da. Rize'yi hedeflerine ancak bu şekilde ulaştırabiliriz" ifadeleri salonda gülüşmelere neden oldu.

"3-5 PKK'LI ZİBİDİYE TÜRKİYE'Yİ BÖLDÜRTMEYİZ"

Türkiye'nin 79 milyon vatandaşı ile birlikte köklü, tarihi, kültürel ve insanı bağlarla iç içe olduğu geniş bir coğrafyadaki yüz milyonlarca kardeşine karşı sorumlu olduğunu ifade eden Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Önce kendimize güveneceğiz, inanacağız. 80 milyonluk Türkiye olarak biz kimiz, neyiz? Şair ne diyor? 'Bir zamanlar biz de millet, hem nasıl milletmişiz, gelmişiz dünyaya millet, milliyet nedir öğretmişiz'. O millet olma şuuru var ya o bizim için çok önemli. Kendimize güveneceğiz. 3-5 PKK'lı zibidiye Türkiye'yi böldürtmeyiz. 3-5 DAEŞ'liye burayı böldürtmeyiz.

Bunların İslam'la alakası yok. Bunlar Müslüman değil. Sadece bunlar bizim güzel dinimizi kirletiyor. Bunlar pislik. Bir de PKK'nın atığı PYD, YPG. Bunlar atık. Birileri bunlara sahip çıkıyor. Bunlara silah indiriyorlar. Kobani'nin güneyinde pistler inşa ediliyor. Bunu bizimle görüşüp, dertleşip, varsa atılacak bir adım öyle yapman lazım. PYD gibi bir terör örgütü ile değil. O PKK'nın atığıdır. Bunu böyle kabul etmek zorundasın.

BİZ SENİNLE ORTAĞIZ

Bizimle NATO'da berabersin, müttefiksin. NATO'da beraber olduğun Türkiye'yi bir kenara koyacaksın, bir terör örgütü ile beraber olacaksın. Neymiş; DAEŞ'e karşı savaşıyor. Böyle saçmalık olur mu? Sen kendine güvenmiyorsun. 63 ülke beraber. 63 ülke, 10-15 bin DAEŞ teröristi ile Suriye'de karşı karşıya gelmeye gücü yetmiyor öyle mi? Bu olabilecek bir şey mi? Nerede NATO? Biz NATO'da beraberiz. PYD-YPG sizin NATO'da ortağınız değil ki. Biz seninle ortağız.

"NUSRA İLE DOST OLUN"

Orada müttefikiz. Biz bunların canına okuruz. Onlarla ne işiniz var? Eğer dost olmak için DAEŞ'e karşı olmak ölçü ise o zaman El Nursa ile dost olun. El Nusra da DAEŞ ile savaşıyor. Bunun ne akılla, ne bilimle, ne de tecrübe ile izahı mümkün değil. Fakat tezgah farklı dönüyor. Tuzak farklı. Dert anlatılır gibi değil. Ne olursa olsun biz kendi göbeğimizi kendimiz kesmek zorundayız.

Hesap başka. Bu işin üzerine üzerine gideceğiz. Musul'la halkını kendi kaderine terk edebilir miyiz? Musul'un tarihinde kim var? Biz varız. Şimdi ne yapıyorlar? Musul'u Musulludan alıp birilerine vermenin hesapları var. Biz de 'hayır' diyoruz. Musul'da Musullu yaşamalı. Orada Arapların yanında Türkmenler ile çok az sayıda Kürtler var. Oraya bir DAEŞ sızmış.

BAŞİKA'DAN ÇIKMAYACAĞIZ

Şimdi DAEŞ ile orada bu mücadele veriliyor. Bu mücadelede koalisyon güçleri ne yazık ki diyorlar ki, 'Türkiye merkezi yönetimden izin almalı.' Ben de koalisyon güçlerine, 'kusura bakma' diyorum. Biz Başika üssünü kurarken o merkezi yönetim şahsıma geldi, 'Başika'da üs kurmanız bizim için isabetli olacaktır' dedi. O zamanki Başbakanımız Davutoğlu ile de görüştüler.

Biz Başika'da üs kurduk. Şimdi 'Başika'dan Türkiye'nin çıkması lazım' diyor. Bizim Başika'dan çıkmaya niyetimiz yok. Musul sorunu hallolana kadar oradayız. Telafer aynı şekilde. 400 bin nüfus var. Hepsi Türkmen, yarısı Şii, yarısı Sünni. Orada yine sükun olana kadar elimizi çekmeyeceğiz. Bunu herkes bilsin. Biz diplomatik yollarla her şeyi yapmaya çalışıyoruz.

Biz gönül sınırlarımız içindeki her yerde her kardeşimizin derdi ile dertlenecek, sevinci ile sevineceğiz. Bu ilgimizi, kendi emperyalist sömürgeci tarihleri ile veya mezhebi etnik saplantıları ile karıştıranlar bize akıl vermek yerine dönüp kendilerine baksınlar. Bu milletin Yunus'un engin gönüllülüğü kadar, Yavuz'un cengaverliğine ve Abdülhamit'in diplomatik dehasına sahip olduğu unutulmamalı."

Konuşmasının sonunda RTEÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Karaman, Erdoğan'a tablo hediye etti.

NATO DAEŞ Recep Tayyip Erdoğan PKK Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi IŞİD El Nursa
Advert
YORUMLAR
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Didem Soydan bikinisiyle 90’lara götürdü
Didem Soydan bikinisiyle 90’lara götürdü
İşte yandaşa fişli torpilin listesi
İşte yandaşa fişli torpilin listesi