Advert
Advert
Advert

Erken yaşlandıran 10 alışkanlık

Her gün yaptığınız bu 10 masum şey farketmeden ömrünüzden çalıyor.

Erken yaşlandıran 10 alışkanlık
Erken yaşlandıran 10 alışkanlık Admin
Bu içerik 202 kez okundu.
Advert

Erken yaşlanmak istemiyorsanız bazı alışkanlarınızı değiştirmeniz gerekiyor.

Az yağlı beslenme

Kırışıklıkları önlemek ve mükemmel bir cilde kavuşmak için vücudunuz omega 3 yağ asitlerine ihtiyaç duyar. Az yağlı beslenmek cildinizi bu ihiyacından alıkoyarak erken yaşlanmaya neden olur.

Pipet kullanmak

Pipetle içeceğinizi yudumlarken dudaklarınızı büzdüğünüzde farketmeden ağız çevrenizde çizgi ve kırışıklıkların oluşmasına neden oluyorsunuz. Aynı şey sigara içtiğinizde de oluyor.

Yan tarafına yatmak

Yanakları yastığa yaslayarak uyudmak yanaklardaki ve çenedeki kırışıklıkları arttırıyor. Uzmanlara göre genç kalmak ve kaliteli bir uyku çekmek için en iyi uyuma şekli sırtüstü.

Duruş bozukluğu

Kambur durduğunuzda sırtınızdaki kemiklerin şekli gitgide bozulur. Şekil bozukluğunun yanısıra ağrı ve halsizlik de meydana gelir.

Sadece plajda güneş kremi kullanmak

UV ışınlarına çok fazla maruz kalmak erken yaşlanmanın başlıca sebeplerinden bir tanesidir. Güneşin zararlı etkilerinden korunmak için bulutlu havalarda bile güneş kremi kullanmalısınız.

Isıtmayı yüksek ayarda kullanmak

Evinizde kullandığınız yapay ısıtıcılar cildinizin ve saçınızın kurumasına neden olur. Bunun sonucunda da kırışıklıklar meydana gelir. Geç yaşlanmak istiyorsanız ısıtıcıları düşük ayarda kullanın.

Şeker kullanmamak

Şekerin sağlığa zararlı olduğunu artık hepimiz biliyoruz. Ancak stres de öyle. Bazen kendinizi ölçülü miktarda tatlıyla ödüllendirebilirsiniz.

Çok fazla televizyon izlemek

Yapılan bir araştırmaya göre 1 saat televizyon izlediğinde her seferinde ömrünüz 22 dakika kısalıyor. Bu yüzden uzmanlar, televizyon izlerken yarım saatte bir ara verip yürümenizi öneriyor.

Az uyumak

Yetişkin bir birey her gece en az 7 saat uykuya ihtiyaç duyar. Yeterince uyumadığınızda sadece yorgun hissetmezsiniz, aynı zamanda ömrünüz kısalır. Eğer enerjiniz düşükse, zihnizinde yavaşlama hissediyorsanız ve kilo almaya başladıysanız uzmanlar, erken yatmayı öneriyor.

Kronik stres

Yapılan araştırmalara göre kronik stres, hücrelerimize ciddi zararlar vererek yaşlanma sürecini hızlandırıyor. Stresi azaltmak için işlerinizi bir düzene koyun ve her şeyi zamanında yapmaya çalışın.

televizyon izlemek
Advert
YORUMLAR
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İsrail TİKA yöneticisini Gazze'de tutuklandı
İsrail TİKA yöneticisini Gazze'de tutuklandı
Çalışanların öğle yemeği tehlikede!
Çalışanların öğle yemeği tehlikede!