Advert
Advert
Advert

Eski YBŞ Komutanı: YBŞ’nin yaptığını DAİŞ yapmadı

PKK’nin Şengal’daki yapılanması Şengal Savunma Güçleri’nin (YBŞ) eski bir komutanı YBŞ’ye yönelik ağır ithamlarda bulundu: “13-14 yaşındaki çocuklarımızı Kandil’e çıkardılar. İntihar saldırıları için ‘ölümsüzler taburu’ kurdular. Kızlarını, çocuklarını, gençlerini DAİŞ’ten kurtarmak isteyenler ikinci bir DAİŞ’in kucağına düştü.”

Eski YBŞ Komutanı: YBŞ’nin yaptığını DAİŞ yapmadı
Eski YBŞ Komutanı: YBŞ’nin yaptığını DAİŞ yapmadı Admin
Bu içerik 255 kez okundu.
Advert

Şengal Savunma Güçleri (YBŞ) iki yılı aşkın bir süredir Şengal’de bulunuyor ve kent halkı söz konusu gücün varlığından ötürü defalarca kez endişelerini dile getirerek çıkmalarını talep etti. Şengal halkı, YBŞ’nin kendilerine hizmet etmediğini aksine Şengal’in geleceği için tehlike arz ettiğini savunuyor. 

Güvenlik gerekçesiyle ismi açıklanmayan eski YBŞ’li bir komutan, YBŞ’nin Şengal’deki uygulamalarını K24'e anlattı.  

YBŞ'nin uygulamalarının DAİŞ'in uygulamaları kadar sert olduğunu öne süren YBŞ’li eski komutan şöyle konuştu: 
"DAİŞ Şengal’e saldırdığında ben de beş-altı ay YBŞ saflarında yer aldım. Ezidiliğe hizmet edeceklerini sandım ancak baktım ki ikinci DAİŞ onlarmış. Kızlarını, çocuklarını, gençlerini DAİŞ’ten kurtarmak isteyenler ikinci bir DAİŞ’in kucağına düştü.”

13-14 YAŞLARINDAKİ ÇOCUKLARDAN 'ÖLÜMSÜZLER TABURU' KURDULAR

YBŞ’nin bir ölüm taburu kurduğuna dikkati çeken eski komutan, çok sayıda Ezidi kadın, çocuk ve gencin, ailelerinden koparılarak Kandil’e götürüldüğünü belirterek, "13-14 yaşındaki çocuklarımızı Kandil’e çıkardılar. Onlara kötü şeyler yaptırmak istiyorlar. İntihar saldırıları düzenleyen bir “ölümsüzler taburu” kurdular ve çocuklarımızı o taburun saflarına aldılar" diye konuştu.

Dünyaya, çocuklarının kurtarılması ve Şengal’in imdadına koşması için çağrıda bulunan eski komutan, şunları söyledi:
“400’ün üzerinde Şengalli genci de Kandil’e çıkarıp geri getirdiler. Aynı şekilde 70 genç kızı da. Ancak şuan eğitip geri göndermiyorlar. Eğittikten sonra Türkiye’ye, İran’a gönderiyorlar. Sivil insanların arasına sokuyorlar bunlardan bazılarını terör eylemlerinde bazılarını ise siyasi örgütlenmelerde kullanıyorlar. Sesimi bütün dünyaya duyurmak istiyorum. Ezidi toplumuna bir çare bulun.”

Kendini YBŞ saflarından bir şekilde kurtarıp Erbil’deki kamplardan birine kaçan bir genç kız da K24’e şöyle konuştu: “Sizi Kandil Dağına götüreceğiz’ dediler biz de kabul etmedik. Ancak ‘itiraz ederseniz ellerinizi gözlerinizi bağlar o şekilde götürürüz’ dediler. Bizi eğiteceklerini söylediler. Ancak bir şekilde kaçtık ve buraya geldik.”

DAİŞ IŞİD PKK
Advert
YORUMLAR
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Depremin ardından korkutan görüntü: Sular yükseldi
Depremin ardından korkutan görüntü: Sular yükseldi
Depremin ardından korkutan görüntü: Sular yükseldi
Depremin ardından korkutan görüntü: Sular yükseldi