Advert
Advert
Advert

Express'ten ŞİO yorumu: Bomba gibi adım

İngiliz Express gazetesi, Erdoğan'ın açıklamasını böyle duyurdu.

Express'ten ŞİO yorumu: Bomba gibi adım
Express'ten ŞİO yorumu: Bomba gibi adım Admin
Bu içerik 279 kez okundu.
Advert

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye’nin Şangay İşbirliği Örgütü’ne olası katılımından söz etmesi, İngiliz Express gazetesince “Bomba gibi adım” olarak nitelendi.

Gazete, “Türkiye, izole AB’yi, Rusya ve Çin ile yeni bir güç ittifakının uğruna terkedecek” yorumunu yaptı. Gazete, “bomba patlattı” ifadesini de kullandı.

Brexit’in destekleyicilerinden Expres gazetesi “Yeni Dünya Düzeni: Türkiye, izole AB’yi, Rusya ve Çin ile yeni bir güç ittifakının uğruna terkedecek” başlığı ile verdiği haberde “Türkiye, gittikçe izole olan Avrupa Birliği ile bağları sepetleyip onun yerine Rusya ve Çin ile yeni bir küresel güç ittifakına odaklanacağı işaretini verdi” görüşünü öne sürdü.

“Brüksel’deki kargaşa sürerken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bomba gibi bir adımla NATO üyesi ülkesinin halen Asya ile ilişkilerine öncelik verdiğine dair güçlü bir imada bulundu” diyen gazete, “Türkiye’nin Şangay ‘5’liler olarak bilinen ittifaka katılması olasılığı, AB’den kuşku duyan Donald Trump’un yönetimindeki ABD’nin koşulsuz desteği kaybedecek olan Avrupa’yı kaygılandıracak” diye yazdı.

Gazete, “Bu durum, AB’yi, batıdaki Britanya ile Amerika arasında transatlantik ittifak ile doğudaki Türkiye ile Rusya arasındaki ittifak arasında diplomasi yönünden sıkışıp kalacağı bir gelecekle karşı karşıya bırakıyor” değerlendirmesinde de bulundu.

Express, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarının Ankara ile Brüksel arasındaki ilişkilerin “Bozulmaya devam ettiği” bir dönemde geldiğine dikkat çektiği haberinde Türkiye’nin AB hedefinden vazgeçmesi durumunda Vladimir Putin’in Batı’nın karşısındaki kozlarının daha da güçleneceğini belirtti.

Türkiye’nin son eylemlerinin NATO müttefikleri arasında “alarm” yarattığını savunan gazete, Moldova ve AB üyesi Bulgaristan’da yapılan seçimlerle Moskova yanlısının adayların kazanmasına gönderme yaparak “Sayın Erdoğan’ın ifadeleri, sorunlarla boğuşan AB’ye sırtları dönen ülkelerin sayısının arttığı bir döneme rastlıyor” dedi.

İngiliz gazetesi, Türkiye’nin hiçbir zaman AB'ye katılımından hiç o kadar uzak gözükmediğini öne sürüldüğü haberde bu bağlamada “Cinsel istismar önergesi ve idam cezasının geri getirilmesi çağrılarının Brüksel’de büyük bir tepki yarattığını ancak Avrupa’nın Türkiye’ye yönelik tüm sert eleştirilerine rağmen göç krizini kontrol altına almak için hala Türkiye’nin desteğine ihtiyacının bulunduğunu da yazdı.

Şangay İşbirliği Örgütü Recep Tayyip Erdoğan
Advert
YORUMLAR
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Didem Soydan bikinisiyle 90’lara götürdü
Didem Soydan bikinisiyle 90’lara götürdü
İşte yandaşa fişli torpilin listesi
İşte yandaşa fişli torpilin listesi