Advert
Advert
Advert

Fırat Kalkanı Harekâtı'nda son durum

Suriye'de sürdürülen 'Fırat Kalkanı Harekatı'nda Özgür Suriye Ordusu (ÖSO), 205 mahalde kontrolü sağladı.

Fırat Kalkanı Harekâtı'nda son durum
Fırat Kalkanı Harekâtı'nda son durum Admin
Bu içerik 462 kez okundu.
Advert

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından 84 gündür sürdürülen 'Fırat Kalkanı Harekatı'nda 205 mahalde denetim ÖSO'ya geçti, 1680 kilometrekarelik alan terör örgütü DEAŞ'tan temizlendi. Çatışmalarda ÖSO'nun 2 askeri yaşamını yitirdi, 7'si de yaralandı. Genelkurmay Başkanlığı tarafından harekatın son durumuna ilişkin yapılan bilgilendirmede şöyle denildi:

"Karadağ sektöründe; karadan sağlanan ateş desteği, Muhalif unsurlardan oluşan bir Özel Görev Kuvvet Grubu tarafından Hazvan meskun mahallinde, 2’nci Komando Tabur Görev Kuvveti 3’üncü Komando Bölük Timi tarafından Şuvayhat Şadır ve Başgün meskun mahallerinde büyük ölçüde kontrol sağlanmış, tam kontrol sağlanmasına yönelik mayın/el yapımı patlayıcı temizliği faaliyetleri devam etmektedir. Gün içerisinde yaşanan çatışmalarda 2 muhalif şehit olmuş, 7 muhalif yaralanmış, destek sağlayan unsurlarımızda zayiat ve hasar meydana gelmemiştir.

Muhalif unsurlarca, harekatın başlangıcından bu yana 205 meskun mahalde yaklaşık 1680 kilometrekarede kontrol sağlanmıştır. Hedef tespit vasıtaları ile tespit edilen DEAŞ ve PYD/PKK mensuplarınca kullanılan barınma yerleri, savunma mevzileri, komuta kontrol tesisleri, silah ve araçları ateş destek vasıtalarımızla etkisiz hale getirilmiştir. Hava Kuvvetlerimize ait uçaklar tarafından hava harekatı icra edilmemiş, ani çıkacak hedeflere yönelik olarak 'yerde bekler' uçak görevlendirilmiştir. DEAŞ'ten temizlenen bölgelerde muhaliflere destek sağlayan patlayıcı madde tespit ve imha timlerimiz tarafından 28 el yapımı patlayıcı kontrollü olarak imha edilmiş, harekatın başından bugüne kadar, çoğu tuzaklanmış 36 mayın ve 1548 el yapımı kontrollü olarak etkisiz hale getirilmiştir."

Suriye Türk Silahlı Kuvvetleri Fırat Kalkanı Harekatı
Advert
YORUMLAR
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kanada'da skandal!
Kanada'da skandal!
13 yaşındaki kıza cinsel istismara gözaltı
13 yaşındaki kıza cinsel istismara gözaltı