Advert
Advert
Advert

FT, liranın değer kaybına dikkat çekti

Türk lirasının dolara karşı uğradığı değer kaybı yabancı basında “Türk lirası, yeni bir rekor düşük düzeye indi” yorumlarına neden oldu.

FT, liranın değer kaybına dikkat çekti
FT, liranın değer kaybına dikkat çekti Admin
Bu içerik 276 kez okundu.
Advert

Financial Times gazetesi, bu gelişmenin “hayal kırıklığı” yaratan turizm verileri ve 2017 enflasyon tahmininin yükseltilmesinin ardından geldiğinin altını çizdi.

İngiliz ekonomi gazetesi Financial Times, Türk lirasının değer kaybına vurgu yaptığı haberde liradaki gerilemenin “hayal kırırlığı yaratan turizm verileri ve daha yüksek enflasyon tahminlerinden yediği darbeden sonra” geldiğine dikkat çekti.

Liranın Perşembe günü dolara karşı yüzde 1 düşerek ilk defa 3.11 düzeyini geçtiğini, düşüşün bu sabah devam ettiğini belirten gazete, “Yabancı turist girişlerine ilişkin resmi veriler, ülkenin, turist sayılarının çökmesine yol açan siyasi kargaşadan sonra ziyaretçileri geri getirmede zorlandığını gösterdi” yorumunu yaptı.

Haberde Eylül ayında yabancı ziyaretçi girişlerinin önceki aylara göre daha yavaş azalsa da hala geçen yılın eş döneminin yüzde 33 altında olduğuna dikkat çekildikten sonra Merkez Bankası’nın enflasyon raporunun da 2017 enflasyonunun oranının, yüzde 6.5 olan önceki tahminden yüksek olacağını öngörerek bunun lira üzerinde “ek baskı” yarattığı öne sürüldü.

Türk lirası
Advert
YORUMLAR
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kütahya'da trafik kazası: 3 ölü
Kütahya'da trafik kazası: 3 ölü
Konya'da aranan kişilere operasyon: 50 gözaltı
Konya'da aranan kişilere operasyon: 50 gözaltı