Advert
Advert
Advert

Gezici Festival 22'inci yolculuğunda

Ankara Sinema Derneği tarafından düzenlenen Gezici Festival bu yıl 22. kez Ankara’dan yola çıkıyor.

Gezici Festival 22'inci yolculuğunda
Gezici Festival 22'inci yolculuğunda Admin
Bu içerik 206 kez okundu.
Advert

Festival kapsamında, Dünya sinemasından Türkiye sinemasına; Osmanlı topraklarında çekilmiş filmlerden sessiz filmlere kadar geniş bir seçki sinemaseverlerle buluşacak.

Ankara Sinema Derneği tarafından düzenlenen Gezici Festival, bu yıl 22. kez Ankara’dan yola çıkıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla düzenlenen ve destekleyicileri arasında Çankaya Belediyesinin de yer aldığı festivalde, usta yönetmen Reha Erdem’in seçkisi, “Tehlikeli Fısıltı, W. Wyler”, ”Sessizlik, I. Bergman”, ”Ox-Bow Olayı, W. Wellman”, “Yankesici, R. Bresson” ve “Stromboli, R. Rosselini” yer alacak.

Osmanlı topraklarını ziyaret eden yabancılar tarafından 1918-1926 yılları arasında çekilmiş filmlerin de yer aldığı festivalde, 2016’da yaşamını kaybeden ünlü İranlı yönetmen Abbas Kiarostami, “Yarım Kalan Sözler” özel bölümünde anılacak.

Uluslararası alanda yankı bulan filmlerin yer aldığı bölümde ise “Hayvanat, I. Tverdovsky”, “Kovboylar, T. Bidegain”, “Paterson, J. Jarmusch”, “Toni Erdmann, M. Ade”, “Yarden, M. Mansson”, “Aquarius, K. M. Filho”, “Çatışma, M. Diab”, “Seul İstasyonu, S. Yeon” gösterilecek.

YÖNETMENLER DE YER ALACAK

Festivalin “Türkiye 2016” bölümünde “Albüm, M.C. Mertoğlu”, “Babamın Kanatları, K. Sezer”, “Koca Dünya, R. Erdem”, “Kor, Z. Demirkubuz”, “Orhan Pamuk’a Söylemeyin, Kars’ta Çektiğim Filmde Kar Romanı da Var, R. Sönmez” ve “Rauf, S. Caner, B. Kaya” isimli filmler yer alacak. Yönetmenlerin de bulunacağı gösterimlerin ardından izleyicilerle söyleşi de gerçekleşecek. 

Gezici Festival’in bu yılki sanatçı konuğu ise Zeyno Pekünlü olacak. Bölüm kapsamında “Zapata İstanbul’da”, “Hep O Şarkı”, “Erkek Erkeğe”, “Sus Kimseler Duymasın!”, “Kendine Ait Bir Banyo” ve “Bir Kadına Ürkütmeden Nasıl Dokunursunuz?” adlı filmler gösterilecek.

SESSİZ FİLMLER UNUTULMADI

“Sessiz Filmleri” de unutmayan festivalde, sessiz sinemanın büyük isimlerinden biri olan Buster Keaton’un en önemli dört kısa filmi; “Bir Hafta”, “Günah Keçisi”, “Tiyatro Salonu” ve “Aynasızlar” Hakan Ali Toker’in piyanosu eşliğinde gösterilecek.

Ayrıntılı programına ankarasinemadernegi.org adresli internet sitesinden ulaşılabildiği festival, 25 Kasım - 1 Aralık’taki Ankara’daki gösterimlerinin ardından, 2-4 Aralık tarihleri arasında Eskişehir’e konuk olacak. Festivalin yolculuğu 5 - 7 Aralık’ta Kastamonu’da tamamlanacak.

Gezici Festival Ankara Sinema Derneği
Advert
YORUMLAR
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İsrail'den Erdoğan'a sert yanıt: Osmanlı dönemi çoktan sona erdi
İsrail'den Erdoğan'a sert yanıt: Osmanlı dönemi çoktan sona erdi
Güngör: Bizde gazetecilik ticari faaliyet değil kamu hizmetidir
Güngör: Bizde gazetecilik ticari faaliyet değil kamu hizmetidir