Advert
Advert
Advert

Gökkuşağı İlköğretim okulu

Ülkemizde kendi alanında tek ve model okul,"Gökkuşağı İlköğretim okulu"

Gökkuşağı İlköğretim okulu
Gökkuşağı İlköğretim okulu
Bu içerik 15241 kez okundu.
Advert

Milli Eğitim Vakfı’nca kurulan ve 2006 yılında öğretime başlayan, MEB’e bağlı bir ilköğretim okuludur. Okul; Erken Çocukluk Eğitim Merkezi-Anaokulu, Özel Eğitim ve İlköğretim bölümlerinden oluşmaktadır. Okulda, engelsiz öğrencilerle Serebral Palsi* (SP) engelli öğrenciler, akranlarıyla ilköğretim sınıflarına devam ederek kaynaştırma yoluyla eğitim almaktadır. SP engelli öğrenciler ise özel eğitim sınıflarında eğitim görmektedirler. Tüm öğrenciler; sınıf öğretmenleri, özel eğitim sınıf öğretmenleri ve rehber öğretmenler ile okulda görevli tüm yönetici ve branş öğretmenlerinin gözetiminde eğitim öğretimlerini sürdürmektedirler.

Okulda bale salonu bile var

Okulda, 32 dersliğin yanı sıra, iki adet fen laboratuarı, iki bilişim teknoloji sınıfı, oyun odası, müzik odası, öğretmenler odası, bilgisayar laboratuarı, kütüphane, bale salonu, spor salonu, satranç odası, sunum odası, oyun bahçesi, 400 kişilik yemekhane, fizik tedavi odası, kantin, 280 kişilik konferans salonu, fuaye salonu, veli salonu, ve revir bulunmaktadır.

Hayal etmekle başlar her şey

2009 yılında açılan Erken Çocukluk Eğitim Merkezi Anaokulu (EÇEM), Gökkuşağı’nın yeni bir rengi olmuştur. Burada 36–72 ay arası engelli ve engelsiz çocuklara kaynaştırma yoluyla okulöncesi eğitimi verilmektedir. Okul ülkemizde kendi alanında tek ve model okuldur. EÇEM Anaokulu, Yenimahalle Belediyesi, veliler ve Okul Aile Birliği desteğiyle okul öncesi eğitim birimi olarak oluşturulmuştur. Erken Çocukluk Eğitim Merkezi Anaokulu (EÇEM) sınıflarında uygun sayıda engelsiz ve SP engelli öğrencilerle eğitim öğretim yapılmakta ve tam gün eğitim vermektedir.

Avrupa Birliği okul öncesi eğitimin güçlendirilmesi hibe programından destek

Okul, Avrupa Birliği okul öncesi eğitimin güçlendirilmesi hibe programına, “Okul Öncesi Dönemde Kaynaştırma Eğitimi Alt Yapısının Güçlendirilmesi” konulu projeyle katılmıştır. 99.500 Euro değerinde hazırlanan proje, Merkezi Finans ve İhale Birimi tarafından ön elemeden geçerek değerlendirilmeye layık bulunmuştur. Proje ortakları; Yenimahalle Belediyesi, SERÇEV- Serebral Palsili (Beyin Felçli) Çocuklar Derneği ve Batıkent Zihinsel Engellileri Koruma Derneği’dir. Bu proje uygulamaya konulduğunda EÇEM Anaokulunda iki adet Montessori sınıfı açılacaktır. Bu proje çerçevesinde on beş eğitimci bir hafta Almanya’da bu yöntemle eğitim yapan bir kurumu ziyaret edecek ve yaklaşık 300 veliye de bu konuda eğitim verilecektir. Proje çerçevesinde okula kayıt sırası bekleyen engelli öğrenci velilerine de uzaktan eğitim yöntemiyle rehberlik ve danışma hizmetleri verecektir.

Okulun ISO9001-2008 belgesi var

Ağustos 2009’da ISO:9001 belgesi almaya karar veren okul yönetimi, bir firma aracılığıyla tüm çalışanlarına “ISO 9001:2008 Temel Eğitimi” aldırmıştır. 2010 yılbaşında uluslararası denetleme firması CTR 27 Ocak 2010 tarihinde okulu denetlemiş ve başarılı bulunan okul ISO:9001 belgesini almıştır.

Özel Eğitim

Okulun Özel Eğitim bölümünde, serebral palsi tanısı konmuş öğrenciler seviyelerine uygun eğitim programlarından yararlanmaktadır. Bu bölümde okulda okulöncesi, özel eğitim ve ilköğretim bölümlerinden oluşan tam bir gökkuşağı resmi ortaya çıkmıştır.
Okulun kaynaştırma programında, genel kaygılardan birisi de kaynaştırma öğrencilerinin diğer öğrencilerin öğrenme sürecine olumsuz etkisi olduğudur. Okulda iki yıldır uygulanan destek eğitim (Kaynak Oda) sistemiyle bu kaygılarda ortadan kalkmıştır. Okulda bu amaçla geçen yıl iki, bu yıl üç sınıf açılmıştır. Bu sınıflar öğrencilerin ihtiyaçları doğrultusunda eğitim materyalleri ile donatılmıştır.

Destek eğitimi veriliyor

İlköğretim sınıflarında kaynaştırma eğitimi alan öğrencilere ve akademik başarısı yüksek olan özel eğitim öğrencilerine destek eğitim verilmektedir. Destek eğitim; öğrencilerin eğitim ihtiyaçları belirlenerek, özel eğitim öğretmenleri öncelikli olmak üzere, sınıf ve branş öğretmenleri tarafından verilmektedir. Destek Eğitim Odasında öğrenciye sunulan bu eğitim hizmetleri; öğrencilerin akademik performansları, becerileri, bireysel özellikleri dikkate alınarak hazırlanmış olan Bireyselleştirilmiş Eğitim Programında (BEP) belirtilen hedefler doğrultusunda yapılmaktadır. Grup eğitimi veya bireysel olarak yapılan Destek Eğitim, okulun ders saatleri içinde yapılmaktadır. “Her öğrenci kendi hız ve tarzında öğrenir” ilkesinden yola çıkılarak hazırlanan destek eğitimi projesinde, kaynaştırma öğrencileri için uygulanan Destek Eğitim modelini başarılı ve üstün yetenekli öğrencilere de uygulamak için çalışmalar başlatılmıştır.

* Serebral Palsi: Doğum öncesinde, doğum anında ya da sonrasında beklenmeyen olumsuzluklar sonucu beynin bazı bölgelerinin ya da tamamının hasar görmesinden kaynaklanmaktadır.

Advert
YORUMLAR
Kalan karakter sayısı : 500
eslem     2016-10-07 bu okulum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İsrail'den Erdoğan'a sert yanıt: Osmanlı dönemi çoktan sona erdi
İsrail'den Erdoğan'a sert yanıt: Osmanlı dönemi çoktan sona erdi
Güngör: Bizde gazetecilik ticari faaliyet değil kamu hizmetidir
Güngör: Bizde gazetecilik ticari faaliyet değil kamu hizmetidir