Advert
Advert
Advert

Gülen okulları hakkında suç duyurusu

ABD'de FETÖ hareketini Türkiye adına takip eden Robert Amsterdam'ın hukuk bürosuna bağlı avukatlar, Gülen okulları için suç duyurusunda bulundu.

Gülen okulları hakkında suç duyurusu
Gülen okulları hakkında suç duyurusu Admin
Bu içerik 194 kez okundu.
Advert

 ABD'de FETÖ hareketini Türkiye adına takip eden Robert Amsterdam'ın hukuk bürosuna bağlı avukatlar, Gülencilere ait Chicago'daki bir sözleşmeli okulla ilgili suç duyurusunda bulundu. Avukatlar Chicago Kamu Eğitimi Genel Müfettişinden yerel bir sözleşmeli eğitim kurumu ve grubun ABD vatandaşlarının vergileriyle fonlanan Rogers Park'taki okul konusunda soruşturma açılmasını talep etti.

Chicago.suntimes.com'da yer alan habere göre suç duyurusu Concept Schools ve bu grubun Chicago Math and Science Academy adlı okulunun, "vergi verenlerin haklarına zarar verecek şekilde ve Fethullah Gülen tarafından yönetilen küresel hareket lehine bir rant anlaşması yaptığı" iddialarını kapsıyor.

İddiaların merkezindeki Concept Schools yöneticileri ithamların "siyasi motivasyonla yapıldığı" açıklamasını yaptılar. Chicago kamu eğitim müfettişi ise bir açıklamada bulunmadı.

İDDİALAR

Robert Amsterdam'ın Gülen okullarıyla ilgili salı günü Chicago'da yaptığı başvurudaki iddialar özetle şöyle:

-Türkiye adına çalışan hukukçular, çatı kuruluş Concept Schools ve Concept'in gayrımenkul koluyla çalışan Chicago Math & Science Academy (CMSA) yönetimini, "süregelen dolandırıcılık, CMSA mülkü ve bir lise inşaatıyla ilgili maliyeti yüksek bir dizi kararla eyalet fonları ve federal fonların finansal anlamda kötü yönetimi ve çöpe atılmasıyla" suçladı.

-Şikayet, CMSA ve bir diğer üst kuruluş New Plan Learning arasındaki karmaşık bir arazi düzenlemesiyle finansal düzenlemeyi konu aldı.

-Bu dosyada çatı kuruluş New Plan Learning.

-2011'de New Plan Learning, CMSA'dan North Side okul binasıyla başka okuları satın almak için, çıkardığı tahvilllerin parasını kullandı. Chicago Sun-Times'ın haberine göre ise bir anlaşmayla CMSA, New Plan Learning'e kira olarak yaklaşık 40 milyon dolar kira ödemekte idi.

-New Plan Learning 2013 yılında tahvil ihracı dönemindeki CMSA yönetim kurulu saymanı Edip Pektaş'a finans danışmanı olarak 100 bin dolar ödedi.

-Türkiye adına çalışan hukukçular okul binası için kira sözleşmesini "CMSA için son derece kötü koşullar" olarak özetlediler ve birkaç yıl önce "daha da kötü koşullar" getirmek için yeniden müzakereye tabi tutulduğunu söylediler. Hukukçular CMS'nın 1 milyon dolarlık lisesinin çatısının aktığını, temellerinde çatlaklar bulunduğunu, binada kenirgen ve sıhhi sorunlar bulunduğunu, tribün sisteminin yanlış konulması nedeniyle döşemede kalkma" olduğunu iddia etti.

-CMSA beden eğitimi yöneticisi ve ifadesi suç duyurusuyla birlikte verilen Jennifer D'Ambrosio okulun cimnastik salonunda su sızıntılarının tabanda gölcükler oluşmasına, çalışanların yağmur suyu toplamak için konserve kutularından yararlandığını belirtti. D'Ambrosio altı yıl CMSA'tan ayrılmış ve kendisine kadın olduğu için okulda ayrımcılık yapıldığını iddia ederek federal hükümete şikayette bulunmuştu. Jennifer A'ambrosio kendisine Türkiye doğumlu, daha az kıdemli erkek öğretmenlerden daha az maaş verildiğini
öne sürmüştü."

ABD FETÖ Robert Amsterdam Gülen
Advert
YORUMLAR
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kütahya'da trafik kazası: 3 ölü
Kütahya'da trafik kazası: 3 ölü
Konya'da aranan kişilere operasyon: 50 gözaltı
Konya'da aranan kişilere operasyon: 50 gözaltı