Advert
Advert
Advert

HaberAnkara.com'dan 15 Temmuz Öncesi Kışkırtma Haber

HaberAnkara.com isimli internet sitesi Kahramankazan'daki Soğucak köy odasının yağmalanması olayını Doğan Haber Ajansı'ndan (DHA) "eksik" aktararak 15 Temmuz'un yıldönümü öncesi kışkırtma bir haber yaptı.

HaberAnkara.com'dan 15 Temmuz Öncesi Kışkırtma Haber
HaberAnkara.com'dan 15 Temmuz Öncesi Kışkırtma Haber Admin
Bu içerik 227 kez okundu.
Advert

Yağmanın 15 Temmuz şehidi Samet Cantürk'ün mevlidi öncesine denk gelmesi, Türk bayrağı ve Kuran-ı Kerim'in yere atılmış olmasına yer veren internet sitesi; Muhtar ve köy dernek başkanının "Köye dadanan ve şimdiye dek 25 kuzumuzu çalan hırsızlara karşı nöbet tutuyorduk. Hırsızlık olaylarını böylelikle durdurmuştuk. Yağma, hırsızların bize verdiği gözdağı, şehidin mevlidiyle ilgisi yok" yönündeki açıklamalarını ise görmezden geldi.

"Kahramankazan'da Alçak Saldırı! Şehit Mevlidi Öncesi..." şeklinde manşet atan HaberAnkara.com içte ve dışta gerginliklerin yaşandığı bir ortamda, 15 Temmuz gibi hassas bir konuda kışkırtmaya çanak tutan, taraflaşmaya ve gerilim yaratmaya neden olabilecek bir habere imza atmış oldu.

Öte yandan HaberAnkara.com, DHA'nın yanlışını tekrarlayarak köyün (artık mahalle) Soğucak olan ismini, araştırmadan ve kontrol etmeden "Soğulcak" olarak yazarak gazetecilik "örneği" verdi. Soğulcak, Kahramankazan'a değil, Gölbaşı'na bağlı bir mahalle. Olayın yaşandığı yer Kahramankazan ilçesine bağlı Soğucak mahallesi...

Olayın aslı ve "tamamı" ise DHA Kahramankazan muhabiri Hasan Polat'ın aktarımıyla şöyle:

ANKARA'nın Kahramankazan İlçesi Soğucak Mahallesi Köy konağına kimliği belirsiz saldırganlar tarafından yağmalandı. Saldırganlar, konağın içerisinde bulunan eşyalar dağıtıp kullanılamaz hale getirirken, 15 Temmuz Şehidi Samet Cantürk için okutulacak Mevlid-i Şerif öncesi yapılan bu duruma anlam veremediklerini kaydettiler.

Köy konağına gece yarısı arka pencerelerden birini zorlayarak içeri girdiği öğrenilen saldırganlar, Mevlid-i Şerif için kullanılacak tüm eşyaları yerlere atılırken, salonu, oturma odaları, mutfak, tuvaletler, mescit ve çatı saldırganlar tarafından yağmalandı. Saldırganların köy konağından bir şey çalmadığı tespit edilirken, salonda bulunan televizyon ve bazı değerli eşyaların da götürülmediği gözlendi.  Köy konağında bulunan Türk Bayrağı ve Kuran-ı Kerim'in de yere atıldığı belirlendi.

MESAJ AMAÇLI YAPILDI

Mahalle sakinleri, bölgede çok sayıda büyük ve küçükbaş hayvan hırsızlığı yaşandığına dikkat çekerlerken, köylülerin gönüllü nöbet tutmaya başlamasından sonra hırsızlık olayının yaşanmadığı öğrenildi. Köylüler, hırsızların kendilerine mesaj vermek amaçlı böyle bir şey yapabileceğini tahmin ettiklerini belirttiler. Öte yandan saldırının 15 Temmuz Şehidi Samet Cantürk için okutulacak Mevlid-i Şerif ile bir ilgisinin olmadığını tahmin ettiklerini belirttiler.

Soğucak Mahalle Muhtarı Hüseyin Gökçe, 15 Temmuz şehidi için mevlitleri olduğunu belirtirken, "O, bizim çocuğumuz. Allah gani gani rahmet eylesin, mekanı cennet olsun. Onunla bir bağlantısı yok. Biz zaten hırsız kovalıyoruz burada. Normalde bizim köyümüzde 15 günde 25 kuzu götürdüler. Biz nöbete başladıktan sonra bunu yaptılar. Jandarmayı çağırdık, görevini yaptılar" dedi.

Soğucak Mahallesi Dernek Başkanı Mehmet Yüzüak ise hoş bir manzara ile karşılaşmadıklarını belirterek, konuyu gerekli yerlere de bildirdiklerini belirterek, "karakolumuz da geldi parmak izleri aldı. İnşallah bir şeyler çıkar, ne olduğunu anlarız" dedi.

Advert
YORUMLAR
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Hükümetten "racon" açıklaması
Hükümetten "racon" açıklaması
Real Market işçileri hakları için başkentte sokakta
Real Market işçileri hakları için başkentte sokakta