Advert
Advert
Advert

Halikarnas Balıkçısı Bodrum'da anıldı

Halikarnas Balıkçısı Cevat Şakir Kabaağaçlı, 43'üncü ölüm yıldönümünde anıldı.

Halikarnas Balıkçısı Bodrum'da anıldı
Halikarnas Balıkçısı Bodrum'da anıldı Admin
Bu içerik 290 kez okundu.
Advert

1925 yılında Bodrum'a sürgüne gönderilen ünlü edebiyatçı-yazar ve rehber Halikarnas Balıkçısı Cevat Şakir Kabağaçlı ölümünün 43'üncü yıldönümünde, Bodrum Belediyesi, Bodrum Kent Konseyi, Halikarnas Balıkçısını Yaşatma Platformu ve Oasis Alışveriş Merkezi'nin destekleriyle 'Halikarnas Balıkçısı'na Merhaba' adı altında düzenlenen etkinlikle anıldı.

Etkinlikler, sabah Oasis Alışveriş Merkezi'nde 15 yıl önce oluşturulan Halikarnas Balıkçısı Ağaçlandırma Alanı'na Bahçeşehir Koleji öğrencileri tarafından mandalina fidanı dikilmesiyle başladı. Ardından Kabaağaçlı'nın Gümbet Mahallesi'ndeki Gönültepe'de bulunan mezarına geçildi. Buradaki törene Bodrum Belediye Başkan Vekili Mehmet Melengeç, Hüseyin Boyacı İlkokulu öğrenci ve öğretmenleri, Bodrum Yarımadası Çevre Platformu üyeleri ve emekli öğretmenler katıldı.

"SÜRGÜNLÜĞÜ MAVİYE, YEŞİLE, İNSAN SEVGİSİNE DÖNÜŞTÜRDÜ"

Törende konuşan Halikarnas Balıkçısını Yaşatma Platformu Temsilcisi Emekli Öğretmen Hatice Yücel, "Girit'te doğmuş, İzmir'de ölmüş ama Bodrum'u sevmiş Bodrumlu'yu sevmiş, doğayı, denizi, balıkçıyı insanları sevmiş ve bize bir yaşama sevinci bırakmış Balıkçı. Ondan bize kalan tek şey bu. Yoksa buradaki dinazorlarla ve yarını bıraktığı ve onlara çok güvendiği çocuklarla bu iş olmazdı. Ama olacak. Çünkü O sürgünlüğü maviye, yeşile dönüştüren, sürgünlüğü insana sevgiye dönüştüren bir insan. O nedene de onu sevgi ve saygıyla anıyoruz" dedi.

Yücel, Kabaağaçlı'nın yaşadığı dönemlerde Bodrumlu'nun kültür düzeyinin yüksek olmamasına rağmen onun değerini bildiğini belirtip, "Bugün bazı okulları davet ettiğimiz halde, öğrenci ve öğretmenler OHAL gerekçesiyle ile gönderilmemiştir.

Bugün okullarda 'Halikarnas Balıkçısı kimdir' diye küçük bir anket yapsak, öğrenciler kaç cümle ile bunu ifade ederler bilmiyorum. Bir Bodrumlu ve öğretmen olarak kendimi suçlu hissediyorum. Çünkü Balıkçı'yı yeterince anlatamadık. 36 kitabı bulunan dünyaca ünlü bir yazarın, edebiyatçının kültüründen ne yazık ki giderek uzaklaşıyoruz" dedi.

Konuşmaların ardından Bodrum Anadolu Lisesi 12'nci sınıf öğrencisi 17 yaşındaki Günsuhan Aytaç, "Balıkçı'nın yaşamından kesitler" anlattı. Balıkçı şapkası giyen ilkokul öğrencileri de Kabaağaçlı'nın şiirlerini okudu.

Deniz Müzesi Müdürü Sema Sagat, ilkokul öğrencilerine bu yıl yayımlayan "Halikarnas Balıkçısı" isimli çocuk kitabını hediye etti. Tören Balıkçı'nın mezarının başına begonviller bırakılmasıyla sona erdi.

Etkinlikler kapsamında Halikarnas Balıkçısı Müzesi de gezildi.

Halikarnas Balıkçısı Cevat Şakir Kabaağaçlı
Advert
YORUMLAR
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Arda Turan'dan Barcelona mesajı
Arda Turan'dan Barcelona mesajı
Toplam kırmızı et üretimi II.çeyrek döneminde 260 683 ton olarak tahmin edildi
Toplam kırmızı et üretimi II.çeyrek döneminde 260 683 ton olarak tahmin edildi