Advert
Advert
Advert

'Harem' balesi Çorum'da sanatseverlerle buluşuyor

Hitit medeniyetinin başkenti Hattuşa’nın, UNESCO Dünya Miras Listesine kabul edilişinin 30. yılı nedeniyle Boğazkale’de iki ayrı etkinlik düzenlenecek.

'Harem' balesi Çorum'da sanatseverlerle buluşuyor
'Harem' balesi Çorum'da sanatseverlerle buluşuyor Admin
Bu içerik 473 kez okundu.
Advert

18 yıldır Devlet Opera ve Balesinin Türkiye’de kapalı gişe oynayan yegane eseri “Harem” balesi ney, kanun, bendir, kudüm gibi klasik Türk müziği sazlarıyla icra edilen ilk Türk Bale eseri olma özelliğini taşımaktadır., 1998’de Osmanlı’nın 700. Yılı için yapılmış Harem Balesi, Topkapı Sarayı’nın orijinal hikayesini anlatmaktadır. “Harem” balesi koreografi, reji ve librettosu ünlü koreograf  Merih Çimenciler ve dünyaca tanınmış Rus Tasarımcı Alexander Vasilliev imzası taşımaktadır.

Harem Balesi birçok ilklere imza atmıştır. Topkapı Sarayı, Dolmabahçe Sarayı 150. Yıl kutlamaları, Aspendos Festivali, 1. Uluslararası Bodrum Festivali açılışı, Sait Halim Paşa Yalısı ve Türkiye’de pek çok ilde yoğun seyirciyle buluşmuştur.

Ayrıca yurt dışında bir ilk olarak sayın Başbakan’ın talimatıyla Shanghai’da(ÇİN) EXPO 2010’da 2 gösteri gerçekleştirmiştir. Almanya’da Dortmund Staatsoper’de ilk sahne alan Türk Balesi’dir. 2014’de Sayın Cumhurbaşkanı’nın talimatıyla Aşkaabat Festivali’nde Türkiye’yi temsil etmiştir.

Eserin konusu, kendi yazgılarını belirleyen cariyelerin yaşadıkları yer olan Harem’de iktidar sahibi olan Kösem Sultan, Padişah ve yeniçerilerle yaşanan gerçek bir olaydan alınmıştır.

HAREM (Bale / 2 Perde)

Reji ve Koreografi, Merih Çimenciler, Dekor ve Kostüm; Alexander Vasilliev; Işık; Tahsin Çetin,

Padişah; İlhan Durgut,  Gülbeden; Özge Onat, Kösem Sultan; Cansın Iravul, Çeşm-i Dil;Güleycan Kocabey Kemal; Volkan Altunel , Ressam; Kadir Okurer; Harem Ağası; Hakan Odabaşı, Başcariye;Ezgi Odabaşı,       Yeniçeri Solist; Kadir Okurer , İki Cellat; Ertuğrul Bolat- Mert Türkoğlu ve Ankara Devlet Opera ve Balesi dansçıları cariyeler ve yeniçeriler olarak rol alacaklardır.

ORKESTRA

Piyano: Erkan Yüksel, Ney: Uğur Onuk , Kudüm-Bendir: Aygün Altınbaş, Kanun: Cüneyt Kırşan,                   Keman: Ahmet Dinleyen, Timpani: Yalçın Baygın, Perküsyon: Tansu Karpınar

                                                             VE

TRT Radyoevi Türk Sanat Müziği Müdiresi ve Solisti CEMİLE KARABULUT

Harem Balesi Çorum Hattuşa
Advert
YORUMLAR
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başakşehir geri döndü! Maçta 6 GOL vardı...
Başakşehir geri döndü! Maçta 6 GOL vardı...
Protokol kavgasının ardından flaş gelişme
Protokol kavgasının ardından flaş gelişme