Advert
Advert
Advert

Haşdi Şabi: Musul operasyonuna katılıyoruz

Erdoğan "Haşdi Şabi 30 bin kişiyle geliyormuş, geleceği varsa göreceği de var" demişti.

Haşdi Şabi: Musul operasyonuna katılıyoruz
Haşdi Şabi: Musul operasyonuna katılıyoruz Admin
Bu içerik 243 kez okundu.
Advert

İran'ın eğittiği Irak'taki Şii milis gücü Haşdi Şabi, Irak ordusunun Musul'u IŞİD'den geri almak için giriştiği operasyona destek olacağını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın "Haşdi Şabi 30 bin kişiyle geliyormuş, geleceği varsa göreceği de var" diyerek Irak'ta mehzep savaşının çıkabileceğini belirtmesinin ardından açıklama yapan Haşdi Şabi'nin yönleneceği iki bölgeden birinin yaklaşık 100 bin Şii Türkmen'in yaşadığı Telafer olduğu belirtildi.

Hürriyet'te yer alan habere göre, Halk Seferberlik Gücü (PMF) olarak da bilinen ve büyük bölümü İran'ın eğittiği militanlardan Haşdi Şabi, Musul'un 55 km batısındaki Telafer kentine doğru ilerleyen Irak birliklerine destek olacaklarını açıkladı.

Telafer'in çoğunluğu Türkmenlerden oluşan nüfusunun Şii kesimi, bölgenin 2014'te IŞİD'in eline geçmesinden sonra bu bölgeden kaçmıştı. Haşdi Şabi, batı yönünden Musul'a doğru ilerleyen Irak ordusunu da desteklediklerini bildirdi.

Grubun internet sitesinde dün gece yer alan bir açıklamada, "PMF batı cephesindeki güvenlik güçlerini iki eksen üzerinden destekleyecek: Bunlardan biri Telafer diğeri ise Musul merkezine giden güçler olacak" dendi.

PMF şeklen Irak Başbakanı Haydar el İbadi'ye karşı sorumlu. Abadi, mezhep savaşı kaygılarını yatıştırmak için, Musul kentine sadece ordu ve polis güçlerinin girmesine izin verileceğini söylemişti.

Haşdi Şabi Musul İran Irak IŞİD
Advert
YORUMLAR
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Valilik'ten Alevilere uyarı: IŞİD saldırabilir
Valilik'ten Alevilere uyarı: IŞİD saldırabilir
Rusya: Domates yasağı devam edecek
Rusya: Domates yasağı devam edecek