Advert
Advert
Advert

Hassas burunlar görev başında

Uyuşturucu tacirlerinin ve kaçakçıların korkulu rüyası dedektör köpekler, Akyurt’taki Gümrük Bakanlığı Köpek Eğitim Merkezi'nde (KEM) eğitiliyor.

Hassas burunlar görev başında
Hassas burunlar görev başında Admin
Bu içerik 283 kez okundu.
Advert

Gümrük Bakanlığı'nın Köpek Eğitim Merkezi'nde eğitilen hassa burunlar, narkotik, çay, tütün ve silah mühimmat aramalarında kullanılıyor. Merkezde 32 köpek bulunduğunu belirten KEM Uzman Eğitmeni Müslüm Dilsiz, “Bunlardan 10 tanesi narkotik branşında eğitim alıyor. 4 tane köpeğimiz çay-tütün dedektör köpeği olarak eğitiliyor. Yine 4 köpeğimiz de patlayıcı, silah, mühimmat dedektör köpeği olacak” diye konuştu.

Köpeklerin eğitim süreleriyle ilgili bilgi veren Dilsiz, “Köpeğin branşına göre eğitimlerimiz değişiyor. Narkotikse eğer branşımız 14 haftalık bir eğitime tabi tutuyoruz. Patlayıcı, silah, mühimmat ise 16 haftalık bir eğitim, çay ve tütün eğitiminin ise 11 haftalık bir süreci var” ifadelerini kullandı.

Eğitilen köpeklerin ülkenin birçok noktasındaki sınır kapılarında görevlendirildiğini belirten Dilsiz, “Köpeklerimiz, kara kapıları, limanlar ve hava limanlarında görevlendiriliyor. Köpeklerimizi rutin olarak denetliyoruz. Kırmızı hatta alınan kişi veya araçlar dedektör köpeklerimizin marifetiyle aranırlar.

Bir suç unsuruna rastlanırsa veya köpeklerimiz bu araçlara, şahısların üzerinde taşıdıkları valizler olabilir tepki verirse bunu açarız, kontrol ederiz. Bunun sonucunda eğer suç unsuru varsa yasal işlemleri başlatırız” dyle konuştu.

TAŞRADA 91 KÖPEK

Akyurt’taki merkezde 3 uzman eğitmen, 4 eğitmen, 10 eğitmen asistanı olmak üzere 17 eğitmen görev yapıyor. Bugüne dek eğitilen köpeklerden 69'u narkotik, 12'si çay, tütün ve 10'u silah mühimmat patlayıcı olmak üzere toplamda 91 adet köpek taşra idarelerinde görev yapıyor. Ayrıca Köpek Eğitim Merkezi'nde 32, taşra ve merkezde toplam 123 köpek bulunuyor. Merkezde ayrıca arama alan simülasyonu oluşturularak köpeklere koku tanıtımı yapılıyor.

Advert
YORUMLAR
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kartal’da ‘Edebiyat Sanat Çadırı’ 
Kartal’da ‘Edebiyat Sanat Çadırı’ 
Umut Avcı ve Ayhan Tural serbest bırakıldı
Umut Avcı ve Ayhan Tural serbest bırakıldı