Advert
Advert
Advert

Hem Hukuk Tanımazlık Hem Gaflet

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu, kanunlarda kalıcı değişiklik yapan KHK’ların Anayasa’ya aykırı olduğunu ve darbe ile mücadeleye zarar verdiğini söyledi.

Hem Hukuk Tanımazlık Hem Gaflet
Hem Hukuk Tanımazlık Hem Gaflet Admin
Bu içerik 222 kez okundu.
Advert

Avukatların müvekkilleriyle görüşmelerine sınırlamalar getiren KHK’ları, “yapılan hem hukuk tanımazlıktır hem gaflettir” sözleriyle eleştiren Feyzioğlu, “Bu, adeta ‘aman itiraflar gelmesin, aman suç örgütünün üst kademelerine çıkılmasın’ düzenlemesidir” dedi. Feyzioğlu şunları söyledi: 

“Çıkartılan KHK’larla olağanüstü halin ilanıyla ilgisi olmayan her konuda düzenleme getirilmektedir. Olağanüstü hal KHK’larının kanunlarda kalıcı değişiklik yapması Anayasa’ya aykırıdır. 

Meclis, bu KHK'larla yok sayılmaktadır. 

Olağanüstü hal darbe girişimi sebebiyle ilan edildi. Darbe girişiminin sebebi, avukatların cezaevinde müvekkilleriyle Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne göre serbestçe görüşmeleri miydi? Elbette hayır. O zaman birisi gelsin izah etsin. Avukatların müvekkilleriyle görüşmelerini niçin kayda alıyorsunuz, niçin görüşmeye bir gardiyanı koyuyorsunuz, niçin görüşmeyi sınırlıyorsunuz...

Yapılan hem hukuk tanımazlıktır hem gaflettir. Bir daha söylüyorum Türkiye'yi AİHM'de mahkum ettirerek suç örgütleriyle mücadele edemezsiniz. F tipi suç örgütü bir hayal kursa; "Türkiye ne yapsa da mahkum olsa, ne yapsa da dünyadan dışlansa, bizim gibi hain bir suç örgütünü mağdur haline getirse" diye düşünse, emin olun bu kadarını hayal edemez. 

Getirilen bu düzenlemeler sadece suç örgütlerine yarar; gelen itiraflarla suç örgütünün çökertilmesi samimiyetle isteniyorsa, şüphelilerin avukatlarıyla görüşmeleri serbest bırakılmalıdır. Bu, adeta “aman itiraflar gelmesin, aman suç örgütünün üst kademelerine çıkılmasın” düzenlemesidir. 

Yıllardır uyardık dinletemedik.  Başımıza 15 Temmuz geldi. Bari şimdi dinleyin.”

Metin Feyzioğlu
Advert
YORUMLAR
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
WhatsApp'ta yeni dönem
WhatsApp'ta yeni dönem
Sokağa çıkma yasağında dünya rekoru Sur'un...
Sokağa çıkma yasağında dünya rekoru Sur'un...