Advert
Advert
Advert

Hükümet 'imam hatiplerin' başarısızlığını örtecek formül arıyor!

Hükümet, başarısızlıkları sınavlarla tescillenen imam hatiplilere proje okulların kapısını sınavsız açıyor.

Hükümet 'imam hatiplerin' başarısızlığını örtecek formül arıyor!
Hükümet 'imam hatiplerin' başarısızlığını örtecek formül arıyor! Admin
Bu içerik 62 kez okundu.
Advert

ÇAĞLAR BALLIKTAŞ - BİRGÜN /  AKP, ortaokulu bulunan liselere okul yönetiminin yapacağı sınavla alınacak öğrencilerin TEOG’a girmeden liseye devam etmesine olanak sağlayacak. Bu uygulama, sadece imam hatip liselerinin ortaokulu bulunması nedeniyle başarısızlıkları tescillenen bu okulların öğrencilerinin yüksek puanla girilebilen proje okullarda sınav engeline takılmadan okumalarının yolunu açacak. Ülkenin dört bir yanında açılan proje imam hatip okulları ile imam hatip öğrencilerinin ayrıcalıklı eğitim almasını sağlayan AKP, bu yıl ortaokul seviyesine gelen öğrencileri okul yönetimlerinin yaptığı sınavlar sonrası proje okul bünyesindeki ortaokullara almaya başladı.

 

652 sayılı KHK’ye 2014 yılında eklenen ve ‘özel eğitim veren proje okullar’ın Bakan onayıyla açılmasına olanak sağlayan hüküm gereğince imam hatip okullarının proje okul statüsüne alınması hızla sürüyor. Eski Milli Eğitim Bakan Nabi Avcı’nın “10-15 civarında olur” dediği okulların sayısı 200’ye yaklaştı, bu yılda bu sayının ikiye katlanması bekleniyor. Yönetmelikte, “Gerekli görülmesi halinde bünyesinde ortaokul bulunan proje okullarına öğrenci alımı, okul yönetimince yapılacak yazılı veya yazılı ve sözlü sınav sonucuna göre belirlenebilir” hükmüne dayanılarak da proje okula dönüştürülen imam hatiplere okul yönetiminin yaptığı sınavlarla öğrenci alımı başladı. Bu çerçevede aralarında imam hatip öğretim programı dışında fen ve sosyal bilimler öğretim programı da uygulayan proje okul İstanbul Üsküdar Hakkı Demir Anadolu İmam Hatip Lisesi hazırladığı broşürlerle dördüncü sınıfı bitiren öğrencileri yapılacak sınavlara çağırdı. Ayrıca Hakkı Demir Anadolu İmam Hatip Lisesi dışında İstanbul’da beş okul daha yaptığı sınavlar sonucunda öğrencileri özel sınavla bünyesindeki ortaokullara aldı. Diğer kentlerdeki bir çok imam hatip okulu da bu yöntemle öğrenci kaydı yaptı.

Karma eğitim yavaş yavaş bitirilecek

Bu proje okulların öğrenci alımında ‘kız öğrenci’, ‘erkek öğrenci’ ayrımı yaparak ilan vermesi karma eğitim sistemi için de kaygı uyandırıyor. Karma eğitim yapılan Hakkı Demir Anadolu İmam Hatip Lisesi okul yönetiminin lise çağına kadar yetiştirmek için sınavla aldığı ortaokul öğrencileri için yaptığı sınavda sadece ilk 72 kişi arasına giren ‘erkek’ öğrencilerin alınacağını duyurdu. Aynı şekilde İstanbul’da bulunan Çamlıca Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi ise 140 ‘kız’ öğrenciyi liseye kadar proje okul kapsamında eğitim görmesi için alacağını açıkladı. 

Başarısızlığa yeni çözüm arayışı

BirGün’e konuşan Eğitim Sen Genel Yükseköğretim ve Eğitim Sekreteri Özgür Bozdoğan, liseler bünyesindeki ortaokullara sınavla öğrenci alınarak TEOG’a girmeden Türkiye’nin nitelikli ve köklü okullarda öğrenim görmesinin önünün açılmak istendiğini altını çizdi. Bozdoğan, “Bunun asıl amacı imam hatip liselerindeki başarısızlığı örtecek bir formül aramaktır. İlkokuldan sonra öğrencileri kendileri alıp, nitelikli okullarda yetiştirmek istiyorlar” dedi. 

Ankara, İstanbul ve İzmir’deki yüksek puanla öğrenci alan liselerin bünyesinde de ortaokul kurulabileceğini belirten Bozdoğan “Dördüncü sınıftan itibaren okul yönetiminin yaptığı sınavla istedikleri öğrencileri alıp üniversiteye kadar yetiştirecekler. Belirli bir öğrenci grubu ayrıştırılacak. Eğer bunu gerçekleştirirlerse kendilerinden olmayanların çocuğu Atatürk Anadolu, Kadıköy Anadolu gibi nitelikli liselere gitme şansı da ortadan kaldırılacak. Bu okullar tamamen ele geçirilmiş olacak” diye konuştu.

 

imam hatip
Advert
YORUMLAR
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Özhaseki: FETÖ'cüleri istiyoruz ama Avrupa vermiyor
Özhaseki: FETÖ'cüleri istiyoruz ama Avrupa vermiyor
'Turistik bölgelerde ormanlar nedense hep ‘parsel parsel’ ya​nıyor'
'Turistik bölgelerde ormanlar nedense hep ‘parsel parsel’ ya​nıyor'