Advert
Advert
Advert

Hükümet gözünü işsizlik maaşına dikti

İşçilerin işsiz kaldıklarında yararlanmaları için kurulan işsizlik fonunu amacı dışında kullanmaktan çekinmeyen hükümet, sistemi kökten değiştiriyor.

Hükümet gözünü işsizlik maaşına dikti
Hükümet gözünü işsizlik maaşına dikti Admin
Bu içerik 159 kez okundu.
Advert

MUSTAFA ÇAKIR - CUMHURİYET - Hükümet, işçilerin işsiz kaldıklarında yararlandıkları İşsizlik Sigortası Fonu’nda köklü değişikliğe gidiyor. Amacı dışında kullanıldığı için eleştiri konusu olan, 15 yılda çok az bir bölümü, işsiz kalan işçilere giden fondan alınan işsizlik maaşı yeni düzenleme ile birlikte kademeli olarak düşürülecek.

Ödeme süresi uzadıkça işsizlik maaşı da azalacak. İşçilere, “kıdem tazminatında fon sistemini uzlaşma olmadan getirmeyeceğiz” mesajı veren hükümet, değişiklikten vazgeçmeyeceğini de Ulusal İstihdam Stratejisi Eylen Planları’nda (2017-2019) gösterdi. İşçi konfederasyonlarının yanı sıra işverenlerin de karşı çıkmasına karşın planda “bireysel hesaba dayalı kıdem tazminatı sistemine yönelik mevzuat çalışması yapılacaktır” denildi. Plana göre değişiklik 2019 yılına kadar tamamlanacak.

Planda öngörülen bir diğer kritik düzenleme ise İşsizlik Sigortası Fonu’da dair. İşçiler, işsiz kaldıklarında işsizlik sigortası fonuna başvurarak ödedikleri prime göre belli bir süre işsizlik maaşı alabiliyor. Yatırılan prime göre işsizlik maaşı ödeme süresi 180 gün ile 300 gün arasında değişiyor. Alınan işsizlik maaşının miktarı da yine yatırılan prime göre 710 lira ile bin 421 lira arasında farklılık gösteriyor. GAP’a kaynak aktarılmasıyla gündeme gelen fonun başka amaçlar için kullanılması sendikalar tarafından sık sık eleştiriliyor. Fonda biriken para 106 milyar liraya ulaşırken, 15 yılda bunun sadece 15.5 milyar lirası işsiz kalan işçilere ödendi.

işsizlik maaşı hükümet
Advert
YORUMLAR
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çürümüş ceset kokusu geçmeyince hastaneyi gül suyuyla yıkadılar
Çürümüş ceset kokusu geçmeyince hastaneyi gül suyuyla yıkadılar
'İntihar etti' denilen genç kadın dövülerek öldürülmüş
'İntihar etti' denilen genç kadın dövülerek öldürülmüş