Advert
Advert
Advert

Hükümetten Cumhuriyet saptırması

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Hükümetten Cumhuriyet saptırması
Hükümetten Cumhuriyet saptırması Admin
Bu içerik 253 kez okundu.
Advert

Saray'daki Bakanlar Kurulu Toplantısı sonrası Hükümet Sözcüsü ve Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Kurtulmuş, Cumhuriyet Gazetesi'ne yönelik düzenlenen operasyon ve gözaltılar hakkında, "Operasyon Cumhuriyet yazarlarına değil, tüzel kişiliğe. Hukuki süreci takip edeceğiz" dedi.  

Kurtulmuş'un açıklamalarından satır başları:

FIRAT KALKANI - MUSUL OPERASYONU


Musul operasyonunda da Türkiye'nin çizmiş olduğu çizgilere ters düşecek bir gelişme henüz yaşanmadı. Türkiye, bölgedeki en önemli şehirlerden birisi olarak etnik dengelerin değiştirilmesi, bölgesel büyük istikrarsızlığa yol açacağını düşünmektedir. O nedenle Musul operasyonunda Musul halkının öncelikli olması uluslararası camianın da ana hedefi olmalıdır. Ninona muhafızları, peşmergeler operasyonun içindedir. Haşdi Şabi operasyonun içerisinde değildir, Haşdi Şabi'nin Musul'a girmesi inşallah öğrenecektir.

Herhangi bir şekilde Telafer'e karşı yapılacak saldırının, orada insanların mezhebi temizliğe uğramasına yol açacak bir hareketlenmeye Türkiye seyirci kalmayacak. Rakka operasyonuna ilişkin fikrimiz de açıktır, aynı Musul gibi, Cerablus gibi Rakka'nın da Rakka halkından oluşturulacak unsurlarla birlikte meşru ordularla yapılmasının doğru olduğu kanaatindeyiz.

Musul operasyonu, Fırat Kalkanı operasyonu bittikten sonra Rakka operasyonunun yapılmasını stratejik olarak daha anlamlı buluyoruz. Hem Türkiye'nin hem de dostlarımızın güvenliğini sağlamak adına bunları yapıyoruz. Diplomasinin de sahanın bir ürünü olduğunun farkındayız ve görüşmeleri sürdürüyoruz

GÜLEN'İN İADESİ

"Adalet Bakanı'nın ABD'de FETO'nun iadesi konusunda yaptığı görüşmeler de bir diğer önemli husustur. Israrlı talebimiz FETO'nun iade edilmesi ve geçici tutuklama kararının verilmesiydi. Darbenin arkasında olan bu kişi halen kendi Network'unu kontrol edebilecek, Türkiye'ye karşı operasyonları yönlendirecek bir imkana sahiptir. Bu imkanların bu kişinin elinden alınması dostluk gereğidir. Bu çerçevede yapılan görüşmeler oldukça verimli geçmiştir, yarın FETO'yü Türkiye'ye vermeleri veya geçici tutuklama kararı verilmesi mümkün gözükmüyor ama sürecin hızlandığını söyleyebilirim.

Söylenmesi gerekenler ifade edilmiş, hem dosya kendilerine takdim edilerek gerekli adımların atılması konusunda ricada bulunulmuştur. Eğer ABD'nin meşru hükümetine herhangi bir terörist bir eylemde bulunsaydı ve biz o teröristi alıp şu kadar küsur sene korusaydık ABD yöneticileri ne hissederse biz bunu hissediyoruz. Bu çerçevede ümit ediyorum ki iade veya geçici tutuklama sürecinde oldukça önemli bir adım atıldı. Yargı sisteminin işleyeceğine inanıyoruz, Türkiye'ye bu büyük kabusu yaşatan örgüt liderinin en kısa zamanda iadesi mümkün olur.

CUMHURİYET'E OPERASYON

Cumhuriyet'in yazar kadrosuna yönelik operasyon hakkında neler düşünüyorsunuz?

Cumhuriyet'in yazar kadrosuna yönelik değil Yenigün yayıncılık ve Cumhuriyet Gazetesi Vakfı Yönetimi yani tüzel kişiliğe yönelik 18.08.2016'da başlatılan bir soruşturmadır. 30 Ekim tarihiyle itibariyle ise yine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından gözaltı kararı verilmiştir. Şimdi soruşturması öncesinden başlatılmış bir dosya var, devam eden bir süreç var. Bizim siyaset olarak bu süreçle ilgili yorum yapmamız mümkün değil. Sonucu en yakın zamanda göreceğiz

İDAM TARTIŞMASI

Paralamento'ya gelirse atım atılır.

Numan Kurtulmuş
Advert
YORUMLAR
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kütahya'da trafik kazası: 3 ölü
Kütahya'da trafik kazası: 3 ölü
Konya'da aranan kişilere operasyon: 50 gözaltı
Konya'da aranan kişilere operasyon: 50 gözaltı