Advert
Advert
Advert

IMF’ten Türkiye’ye önemli uyarılar

Tüketici ve yatırımcı güveninin zayıfladığına dikkat çeken IMF, iş dünyasında yaşanan güven erezyonunun yatırımları olumsuz etkileyeceğini dile getirdi.

IMF’ten Türkiye’ye önemli uyarılar
IMF’ten Türkiye’ye önemli uyarılar Admin
Bu içerik 268 kez okundu.
Advert

Uluslararası Para Fonu (IMF) Türkiye'nin büyüme beklentisini bu yıl için yüzde 3.3, gelecek yıl için yüzde 3.0 olarak korudu. Ancak, kuruluş tüketici ve yatırımcı güvenindeki zayıflamanın Türkiye'yi zayıf düşürdüğünü açıkladı. IMF raporunda iş dünyasında yaşanan güven kaybının yatırımlar üzerinde ters rüzgarlar estireceği belirtildi.

Başkanlığını Christine Lagarde'nin yaptığı IMF ‘Orta, Doğu ve Güneydoğu Avrupa için Bölgesel Ekonomik Görünüm' raporunu yayınladı. Raporun, parasal, finansal ve mali şartlara ilişkin bölümünde, Merkez Bankası'nın hedefin üzerindeki enflasyona rağmen gecelik borçlanma faizlerini düşürerek parasal şartları gevşettiğine işaret eden IMF raporunda önümüzdeki dönemde parasal şartlarda ciddi değişiklik yaşanmasının beklenmediği ifade edildi.

Türk ekonomisinde büyümenin önümüzdeki birkaç yıl yavaşlamasını bekleyen IMF, 2016 yılındaki yavaş büyümenin kredi yavaşlaması, reel efektif kur değerlenmesi ve tüketici, yatırımcı güvenindeki zayıflamanın yansımaları olacağı vurgulandı. 2017'de Türk ekonomisinde büyümenin daha da yavaşlamasını bekleyen IMF, azalan iş dünyası güveninin oluşturduğu ters rüzgarların yatırımlar üzerinde daha da baskı yaratacağını öngördü.

IMF, Türk Lirası'nda yaşanan değer kaybı ve parasal gevşemenin devam edeceğin ön görerek bu durumun enflasyonist baskıların yüksek kalmasına neden olacağına da dikkat çekti. Raporda büyük negatif net uluslararası yatırım pozisyonu ve yüksek miktarlı dış finansman ihtiyacı dikkate alındığında, Türkiye'nin piyasa güvenindeki ani değişikliklere karşı kırılgan olduğu görüşüne yer verildi. IMF Türkiye'de yapısal reformların özel sektör tasarruf oranını artırmaya ve yatırım ortamını iyileştirmeye odaklanması gerektiği tavsiyesine yer verildi

İÇ TALEP 2017’DE YAVAŞLAYACAK

ULUSLARARASI Para Fonu'nun (IMF) raporuna göre, bu yıl reel iç talep büyümesi yüzde 4.9 olurken, gelecek yıl yüzde 2.9 olması bekleniyor. Kuruluş, reel ihracat (mal ve hizmet) beklentisinin bu yıl yüzde 0.5 küçülme, gelecek yıl için yüzde 0.7 büyüme şeklinde olmasını bekliyor. Türkiye'nin reel özel tüketim beklentisi ise bu yıl yüzde 6.4, gelecek yıl için yüzde 3.6 artış yönünde tahmin edildi.

Uluslararası Para Fonu IMF
Advert
YORUMLAR
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kütahya'da trafik kazası: 3 ölü
Kütahya'da trafik kazası: 3 ölü
Konya'da aranan kişilere operasyon: 50 gözaltı
Konya'da aranan kişilere operasyon: 50 gözaltı