Advert
Advert
Advert

Islak İmzada Kumpas Davası’ndan ‘ByLock’ çıktı

Dursun Çiçek’in ıslak imzada kumpas davasında sanıklardan adli tıp uzmanı Doç.Dr. Eyüp Kandemir’in kullandığı iki telefon hattında ‘ByLock’ çıktığını söyledi.

Islak İmzada Kumpas Davası’ndan ‘ByLock’ çıktı
Islak İmzada Kumpas Davası’ndan ‘ByLock’ çıktı Admin
Bu içerik 261 kez okundu.
Advert

İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, aralarında eski Adli Tıp Kurumu Başkanı Doç. Dr. Haluk İnce’nin bulunduğu 5’i tutuklu 18 sanık hazır bulundu. Şikayetçi Dursun Çiçek ile kızı ve avukatı olan İrem Çiçek duruşmaya katıldı. Eski Genel Kurmay Başkanı İlker Başbuğ’un avukatı İlkay Sezer de duruşmada hazır bulundu.

İLKER BAŞBUĞ’UN MÜDAHİLLİK TALEBİ KABUL EDİLDİ

Duruşmada, önceki celse müdahillik talebi reddedilen İlker Başbuğ’un avukatı İlkay Sezer mahkemeye yeniden dilekçe sunarak müdahillik talebini yineledi. Sezer,’Ergenekon soruşturması kapsamında İlker Başbuğ hakkında hazırlanan 39 sayfalık iddianamenin yarısında bu ıslak imza konusunu anlatıldı. Bu nedenle müvekilim bu davada suçtan zarar gören konumundadır’ dedi. Söz alan sanık avukatları bu talebin reddedilmesini istedi. Daha sonra talebe ilişkin ara kararını veren mahkeme heyeti, önceki celse verdiği red kararından vazgeçtiğini açıklayarak Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un suçtan zarar görümesi ihtimaline karşın davaya müdahillik talebinin kabul edilmesine karar verdi. Mahkeme ayrıca davaya müdahil olma talebinde bulunan Şenol Turan ve Ersin Ortaç’ın ise suçtan zarar görme ihtimelinin bulunmadığı gerekçesiyle katılma taleplerini reddettiğini açıkladı.

ADLİ TIP UZMANI SANIĞIN İKİ TELEFON HATTINDAN BYLOCK ÇIKTI

Daha sonra tutuklu sanık Eyüp Kandemir’in sorgusuna geçildi. Mahkeme başkanı Kandemir’in kullandığı iki hatta ‘ByLock’ çıktığını ve bu hatların kime ait olduğunu sordu. Hatların eşinin üzerine olduğunu ancak kendisinin kullandığını söyleyen sanık, ‘ByLock’ kullanmadım. ‘Bylock’u çıkartana sormak lazım’ diye cevap verdi. Bunun üzerine hakim Hulusi Pur sanığa kızarak, ‘Ukalalık yapma. Ben sana soruyorum, çıkartana sormuyorum. Eşin hakkında da suç duyurusunda bulunacağım’ dedi. Daha sonra avukat İrem Çiçek, sanığa gizli tanıkların kendisi hakkındaki FETÖ’nün imamı olduğu yönündeki ifadeyi sordu. Cemaatle bağının olmadığını savunan sanık Kandemir, kendisine kurumda olsun, aile hayatında olsun hep saygı duyulduğunu, bunun iş takibi yapan kişilere karşı durmasından kaynaklandığını ileri sürdü.

CHP’Lİ MİLLETVEKİLİ İLE MAHKEME BAŞKANI ARASINDA TARTIŞMA

Kandemir’in çapraz sorgusu devam ederken duruşma salonuna, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesindeki MİT tırlarının durdurulmasına ilişkin davayı izlemeye gelen CHP Milletvekilleri Mahmut Tanal, Gürsel Tekin, Barış Yarkadaş, Ali Şeker, Özgür Özer ve Aykut Aydoğdu girdi.

Mahkeme heyeti başkanı Hulusi Pur’un, ‘Hoşgeldiniz sayın vekilim’ dediği Mahmut Tanal, ‘Kendinizi özlettiniz sayın başkan’ ifadesini kullandı. ‘Siz de kendinizi özlettiniz’ diyen Pur, daha sonra mahkeme salonunda yer olmadığına dikkat çekerek, ‘Yeter bu kadar. Yer yoksa kimseyi alamıyorum’ beyanında bulundu. Tanal’ın, ‘Burası otobüs veya tren değil’ diye konuştuğu Pur, ‘CMK 203. madde açık. Ayakta kimseyi istemiyorum.’ şeklinde konuştu. Tanal da, ‘Yasada, ‘ayakta beklenmez’ ifadesi yer almıyor’ diye cevap verdi. Bu tartışmalar üzerine duruşmadaki yerinden kalkan Dursun Çiçek, ayakta bekleyen CHP Milletvekillerini yanına giderek onlarla birlikte dışarı çıktı.

‘İMZALARDA BENZERLİKLER VARDI’

Tutuksuz sanıklardan İsmail Çakır da Adli Tıp Kurumu’nda Fizik İhtisas Dairesi’nde adli tıp uzmanı olarak görev yaptığını söyledi. Kendisinin de sadece ıslak imza belgesinin incelemeye alındığı genel kuruldaki incelemede yer aldığını belirten Çakır, ‘Dursun Çiçek’e ait olduğu ileri sürülen ıslak imzadaki karakteristik özelliklerin, Çiçek’e ait olduğu belirtilen bir bankadan gelen belgedeki ıslak imza ile çok benzerlikleri vardı’ dedi.

Dursun Çiçek İsmail Çakır ByLock Eyüp Kandemir Haluk İnce
Advert
YORUMLAR
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şikayetler E-Devlet üzerinden yapılabilecek
Şikayetler E-Devlet üzerinden yapılabilecek
Nazlıaka'dan Gökçek'e: ODTÜ’ye senin ağa babaların giremedi...
Nazlıaka'dan Gökçek'e: ODTÜ’ye senin ağa babaların giremedi...