Advert
Advert
Advert

İsrail NATO tatbikatında

Jerusalem Post gazetesi, İsrail’in altı yılı aşkın bir aradan sonra NATO tatbikatında yer almasının Türkiye’nin “veto”yu kaldırmasıyla mümkün olduğunu bildirdi.

İsrail NATO tatbikatında
İsrail NATO tatbikatında Admin
Bu içerik 306 kez okundu.
Advert

İsrail’in NATO’nun Karadağ'da düzenlediği büyük çaptaki tatbikatta yer alması dikkat çekti. Jerusalem Post gazetesi, İsrail’in altı yılı aşkın bir aradan sonra ilk kez bir NATO tatbikatında tam katılımcı olarak yer almasının Türkiye’nin “veto”yu kaldırmasıyla mümkün olduğunu bildirdi.

Jerusalem Post, Podgorica mahreçli haberinde İsrail’in NATO’nun doğal felaketlere karşı hazırlık durumu ve yeteneklerini değerlendirmek amacıyla Karadağ’da icra edilen geniş kapsamlı tatbikatta tam katılımcı olarak bulunduğuna işaret etti.

Karadağ’daki tatbikata 32 ülkenin temsil edildiğini anlatan gazete “İsrail, altı yılı aşkın bir aradan sonra ilk defa bir NATO tatbikatına katılmaya izin verildi, bu da dört ay önce İsrail ile Türkiye arasında varılan ve ilişkilerin büyükelçi düzeyinde normalleştiren anlaşma sayesinde oldu” diye yazdı.

“ANKARA İTİRAZINI KALDIRDI”

JPost,haberinde özetle “İsrail deniz komandolarının 10 Türk vatandaşını öldürdüğü Mayıs 2010’daki Mavi Marmara gemisi olayından beri NATO üyesi Türkiye (NATO tatbikatlarına) İsrail’den herhangi bir katılımı veto ediyordu. Şimdi Ankara, itirazını kaldırdı ve İsrail, yeniden NATO ocağına döndü” dedi.

İsrail’in NATO ile “ortaklık” ilişkisinin, 1994 yılında Oslo Anlaşmaları ve barış sürecini takdir amacıyla başlatılan“Akdeniz Diyaloğu”olarak adlandırılan özel bir statüs olarak tanımlandığına işaret edildi.

NATO İsrail tatbikat
Advert
YORUMLAR
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
AKP'le Başakşehir Belediyesi'nde FETÖ izleri
AKP'le Başakşehir Belediyesi'nde FETÖ izleri
Sokağa çıkma yasağında dünya rekoru!
Sokağa çıkma yasağında dünya rekoru!