Advert
Advert
Advert

İşte Dünyanın ilk akıllı şehri

Akıllı şehirler olgusunun ilk öncüsü Singapur olacak.

İşte Dünyanın ilk akıllı şehri
İşte Dünyanın ilk akıllı şehri Admin
Bu içerik 226 kez okundu.
Advert

Singapur aslında sadece bir şehir değil, Uzak Doğulu bir Cumhuriyet… Uzun süre İngiltere Sömürgesi olarak kalan, 1800’li yılların ortasından itibarense Birleşik Krallık ve Hollanda’nın egemenliği altına almaya çalıştığı Singapur, yüzyılın sonunda İngilizlerin tam egemenliği altına geçti.

singapur başkenti ile ilgili görsel sonucu

Yüzyıllar sonra bağımsızlığını kazanan ve turizm ile balıkçılık sayesinde inanılmaz gelir kaynaklarına sahip Singapur isimli ülkenin başkenti yine Singapur ismiyle biliniyor. Doğrusunu söylemek gerekirse, başkent sadece 60 kilometrelik bir kıta sahanlığına sahip. Güney Asya’da bulunan ada şehri, jeopolitik açıdan inanılmaz bir öneme sahip. Ne de olsa pek çok su alanına tam erişime sahip.singapur ile ilgili görsel sonucu

 

Coğrafya ve tarihten yeterince bahsettik. Lakin şimdi yepyeni bir çağ başlıyor: “Akıllı Ulus”. Şehrin tamamı akıllı teknolojiye uygun hale getirilecek. Tüm evler ve ofisler, yüksek hızlı sınırsız fiber internete ücretsiz sahip olacak. Her ev ve iş yerinde üç adete kadar cihazdan (tablet, saat, telefon, kişisel bilgisayar veya konsol) faydalanılabilecek.

Daha da önemlisi, yüksek nüfus yoğunluğu için geliştirilen akıllı sensörler olacak. Akıllı teknoloji, sensörlerin tüm faydalarını; trafik, sağlık ve diğer temel ihtiyaçlarına kanalize edecek.

Bahsi geçen eylemler çok mu basit? Ya tüm şehrin güneş enerjisi, rüzgar enerjisi ile donatılacağı gerçeğine ne demeli? Sokaklarda gezen tüm otomobiller, yakın gelecekte, elektrikli veya melez motorlara sahip sahip. Otomobiller aralarında iletişim kurabilecek.

Akıllı cihazının tek tuşuyla itfaiye, polis, ambulansı konumuza yönlendirebileceksiniz.

Akıllı şehir
Advert
YORUMLAR
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başakşehir geri döndü! Maçta 6 GOL vardı...
Başakşehir geri döndü! Maçta 6 GOL vardı...
Protokol kavgasının ardından flaş gelişme
Protokol kavgasının ardından flaş gelişme