Advert
Advert
Advert

İşte IŞİD'in son taktikleri

Musul operasyonu başlamadan önce “IŞİD’in işgal ettiği kentte bir dizi taktiksel önlem almaya başladığı” bildiriliyor.

İşte IŞİD'in son taktikleri
İşte IŞİD'in son taktikleri Admin
Bu içerik 287 kez okundu.
Advert

Rudaw, “Musul savaşına hazırlanan IŞİD, kentteki hapishanelerde tuttuğu örgüt üyelerini savaştırmak üzere sebrbest bırakırken, hendeklere doldurduğu ham petrolü de ateşe verdi” dedi.

Rudaw, Musul operasyonu başlamadan önce IŞİD’in, yaralı örgüt mensuplarını Suriye’nin Rakka kentine göndermeye karar verdiği bilgisine yer verdiği haberde bir Musulluya atfen “IŞİD’in, daha önce sigara içme, sakal kesme, yasaklı kıyafetleri giyme gibi suçlardan tutukladığı onlarca örgüt üyesini savaştırmak üzere serbest bıraktı” ifadelerine yer verdi.

İki ay boyunca IŞİD’in hapishanesinde kalan söz konusu kişinin “Örgüt üyeleri Musul’da bir tünel ağı kurmuş ve devamlı bu tüneller üzerinde çalışıyorlar. Tüneller, bir motosikletin geçebileceği genişlikte yapılmış. Bu şekilde köylerden Musul’a geçişler kolaylaştırılacak” dedi.

Rudaw’ya göre, Musul’un doğu yönünde 12 tünel kazan IŞİD, operasyona katılacak güçlerin ilerleyişini yavaşlatmak ve kendi unsurlarını burada gizlemeyi planlıyor. Halk ise oldukça geniş kazılan bu tünellerde çalışmak zorunda.

“HAM PETROL YAKILMAYA BAŞLANDI”

Musul çevresinde kazılan hendeklere doldurulan ham petrolü ateşe vermeye başlayan örgüt militanlarının bu şekilde savaş uçaklarının görüş alanını kapatmayı amaçladığı belirtildiği haberde “Yoğun duman başta başkent Erbil olmak üzere Kürdistan Bölgesi’nin birçok kentine ulaştı” denildi.

Rûdaw'a demeç veren Peşmerge Güçleri Başika Cephesi Sorumlusu Hamid Efendi, “Gökyüzünü siyah bir duman kapladı. Görüş normalin altına düştü. IŞİD örgütü bu yöntemle savaş uçaklarının saldırılarından korunmaya çalışıyor” şeklinde konuştu.

Bu arada haberde, “IŞİD’lilerin Suriye sınırındaki Beac ile Suriye’nin Rakka ve Deyr ez-Zur kentlerine geçiş yapabileceği tek nokta Musul’un güneybatısında bulunuyor. Kent, ablukaya alınmış durumda. Koalisyon uçakları da IŞİD’i ateş altına alarak operasyonda belirleyici olacak” denildi.

YENİ TAKTİKLER

Musul’dan gelen bilgilerle güvenlik kaynaklarının istihbaratına göre örgüt yeni taktiklerde bulunmaya hazırlandığını belirten Rudaw şu taktikleri şöyle sıraladı:

-Roketlerde akrep kullanımı, hayvanlara bomba bağlayıp mevzilere sürme, oyuncakları bombayla doldurma, mancınıkla gaz, oksijen ve klor gazlı saldırıda bulunma, çocuk canlı bombalarla saldırı düzenleme, hardal gazıyla saldırı, bombalı akaryakıt tankerleriyle saldırı, insansız hava araçlarıyla saldırı.”

Musul IŞİD Suriye
Advert
YORUMLAR
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İsrail'den Erdoğan'a sert yanıt: Osmanlı dönemi çoktan sona erdi
İsrail'den Erdoğan'a sert yanıt: Osmanlı dönemi çoktan sona erdi
Güngör: Bizde gazetecilik ticari faaliyet değil kamu hizmetidir
Güngör: Bizde gazetecilik ticari faaliyet değil kamu hizmetidir