Advert
Advert
Advert

İtalya o plajı tartışıyor

İtalya'da 'faşizm temalı' plaj kuruldu. Plajda 'gaz odası' yazılı tabelalar var. Plajın ortaya çıkmasının ardından 'faşizme övgü'nün cezalandırılması tartışmaları alevlendi. Plajın sahibi ceza alabilir.

İtalya o plajı tartışıyor
İtalya o plajı tartışıyor Admin
Bu içerik 59 kez okundu.
Advert

BBC Türkçe- İtalya’nın kuzeyinde “faşizm temalı” bir plaj kurulduğu ortaya çıkınca, faşist rejime övgünün cezalandırılmasıyla ilgili tartışmalar alevlendi. La Repubblica gazetesi, Venedik’e bağlı Chioggia sahilindeki Punta Canna Plajı’na asılan tabelalarla ve plajın işletmecisinin anonslarıyla faşist Mussolini döneminin yüceltildiğini gösteren görüntüler yayımladı.


Plajın girişinde “Antidemokratik rejim bölgesi” yazısı, kabinlerin kapısında “Gaz odası, girmek yasak” şeklinde bir “espri” ve tabelalarda faşist lider Benito Mussolini’nin posterleri ile “Benito dede, dürüst ve temiz bir İtalya için hayata dön” diyen bir bebek fotoğrafı yer alıyor. Plajın sahibi Gianni Scarpa hemen her yarım saatte bir hoparlörlerden yaptığı anonslarla da “demokrasinin iğrenç olduğu”, “uyuşturucu bağımlılarının kökünün kazınması gerektiği” gibi mesajlar veriyor.

La Repubblica’nın haberi üzerine plajın sahibine tepki yağarken bazıları ise Scarpa’yı savundu. Sosyal medyada bazı kullanıcılar “İtalya’nın daha büyük sorunları olduğu”, “faşizm övgüsünün de ifade özgürlüğü kapsamına girdiği”, ya da plajdaki faşizm temalı yazıların “ironik” olduğu şeklinde mesajlarla Scarpa’ya destek verdi.

Advert
YORUMLAR
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Manisaspor'a yeni yasak
Manisaspor'a yeni yasak
Sivas'ta şüpheli çanta paniği
Sivas'ta şüpheli çanta paniği