Advert
Advert
Advert

James Bond’da sahte, Dağ 2’de gerçek silahlar

Alper Çağlar’ın yazıp yönettiği ve 4 Kasım’da vizyona girecek olan Dağ 2, çekimlerde kullanılan teknik ekipmanlar ve oyuncuların geçirdiği hazırlık süreçleri ile Türk sinemasındaki pek çok ilke imza attı.

James Bond’da sahte, Dağ 2’de gerçek silahlar
James Bond’da sahte, Dağ 2’de gerçek silahlar Admin
Bu içerik 675 kez okundu.
Advert

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin desteğiyle çekilen filmde, gerçek mekanlar ve gerçek silahlar kullanıldı. “Fırtına Getiren” üyelerinin kullandıkları teçhizatın bir kısmı film için Türkiye'de özel olarak üretildi. Timin kullandığı kurşun geçirmez yelekler gerçeğine uygun ebatlarda tasarlandı ve üretimi gerçekleştirildi.

Filmde özellikle final sahnesinde kullanılan tank, gece gündüz süren çalışmalarla 3 ay içinde sıfırdan imal edildi. Çalışır duruma getirilen tank İstanbul'dan çekimlerinin yapıldığı Ankara-Beypazarı'na özel TIR ve vinçler yardımıyla getirildi.

Gerçek silah kullanımı için 8 ay izin beklediler

Filmde kullanılan silahların, Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinde olmasına özellikle dikkat eden yönetmen Alper Çağlar, Makine Kimya Endüstrisi Kurumu'nun (MKE) ürettiği ve yüzde 100 yerli "MPT-76 Milli Piyade Tüfeğini" kullanabilmek için, izin çalışmalarına 8 ay öncesinden başladı.

Bu silahların çekimlerde güvenle kullanılabilmesi ve gerçeğe yakın görsel performans göstermesi için MKE, silahlarda özel bir modifikasyona gitti. Çekimler sırasında yaklaşık 7 bin manevra mermisi kullanılırken, çekimlerde kullanılan silah ve mühimmatın tamamına yakını Makine Kimya Endüstrisi Kurumu tarafından sağlandı.

Filmde ayrıca Türk yapımı, gurur kaynağı gerçek BORA 12 keskin nişancı tüfeği ve gerçek bir UTS-15 shot gun da kullanıldı. Bir Sikorksy S70 askeri helikopterin uçurulduğu Dağ 2’de üç T-155 FIRTINA OBÜS’ü kullanıldı ve T-155'lerle manevra atışı gerçekleştirildi.

Başrollerini Çağlar Ertuğrul, Ufuk Bayraktar, Murat Serezli ve Ahu Türkpençe’nin üstlendiği Dağ 2, vizyon tarihi için gün sayıyor.

FİLMİN KÜNYESİ

Yapım: Türkiye

Yapımcı: Caglar Arts Entertainment, Insignia Productions, 3Leven

Uygulayıcı Yapımcı: Alper Çağlar, Doruk Acar

Stüdyo: Çağlar Arts Entertainment, Insignia Productions

Yapım Yılı: 2016

Tür: Dram - Macera

Senaryo: Alper Çağlar

Yönetmen: Alper Çağlar

Kurgu: Alper Çağlar

Görüntü Yönetmeni: Mehmet Başbaran

Sanat Yönetmeni: Özdemir Demir

Sanat Yönetmeni Asistanı: Emirhan Girgin

Film Zırhçısı: Ahmet Pınar

Makyaj: Pınar Kurban

Genel Koordinatör: Ilgım Coşar

Ses: Alper Çağlar, Murat Küllü

Red Epic Dragon / Renkli / 110-115 dakika / Format: DCP

Oyuncular: Çağlar Ertuğrul, Ufuk Bayraktar, Ahu Türkpençe, Murat Serezli, Atılgan Gümüş, Murat Arkın, Ahmet Pınar, Armağan Oğuz, Emir Benderlioğlu, Açelya Özcan, Bedii Akın

Dağ 2
Advert
YORUMLAR
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başakşehir geri döndü! Maçta 6 GOL vardı...
Başakşehir geri döndü! Maçta 6 GOL vardı...
Protokol kavgasının ardından flaş gelişme
Protokol kavgasının ardından flaş gelişme