Advert
Advert
Advert

Kadavra sergisi Başkent'te

Bedenlerini bağışlayanların kadavra ve organlarının vücuttan çıkarılan sıvı ve yağların yerine likit plastik konulmasıyla korunan kadavralardan oluşan sergi bugün Başkentlilerle buluşuyor.

Kadavra sergisi Başkent'te
Kadavra sergisi Başkent'te
Bu içerik 4480 kez okundu.
Advert

Dünyada 35 milyon kişinin gezdiği Yaşam Döngüsü (Body Worlds) bugün Ankaralılarla buluşuyor. Vücutlarını bağışlayanların kadavra ve organlarının yer aldığı “Orjinal Vücut Dünyası Sergisi” sergisi Kentpark AVM’de Başkentliler tarafından gezilebilecek. Tanıtım toplantısında serginin Türkiye temsilcisi Fırat Kasapoğlu, Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş, küratör Dr. Angelina Whalley ve Kentpark Genel Müdürü Mehmet Akalın sergiyle ilgili bilgi verdi.

Büyük ilgi görecek

Kasapoğlu, serginin İstanbul’da dokuz ay boyunca büyük ilgi gördüğünü ifade ederek, aynı ilgiyi Ankara’da da görmeyi ümit ettiklerini aktardı. Serginin ziyaretçilerde olumlu etkiler bıraktığını anlatan Kasapoğlu, “Burayı gezdikten sonra sigarayı bırakanlar, beslenme alışkanlıklarını değiştirenler oldu” dedi.

Kendi vücutlarını izleyecekler

Serginin yaratıcısı anatomist Gunther von Hagens’in eşi ve serginin küratörü Angelina Whalley de, 1995’den beri dünyanın birçok ülkesinde açılan serginin 35 milyondan fazla kişi tarafından ziyaret edildiğini vurguladı. Ziyaretçilerin, kendi vücutlarıyla yüzleştiklerini aktaran Whalley, “Sergi sonrası ziyaretçiler arasında yaptığımız anketlerde ziyaretçilerin büyük çoğunluğunun daha sağlıklı bir yaşam sürdürme kararı alarak davranış biçimlerini değiştirdiğini gördük” diye konuştu

Tıp öğrencileri yararlanacak

Serginin destekçilerinden Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş de, “Yaşam döngüsüyle ilgili birçok mesaj var. Bu sergide alkol, sigara ve aşırı yemenin de zararlarını görebileceğiz. Serginin bilimsel boyutu var. Bizler de tıp öğrencilerimizle burada dersler yapacağız” dedi. Kentpark AVM Genel Müdürü Mehmet Akalın ise böyle bir fırsatın Ankaralılar için bir daha gelmeyeceğine vurgu yaparak, Başkentlileri sergiyi gezmeye davet etti.

Kentpark AVM’de dört ay açık kalacak sergiyi yetişkinler 25 TL, 6-18 yaş arasındakiler ile 65 yaş üzerindekiler ve öğrenciler 21 TL’ye gezebilecek.

Advert
YORUMLAR
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Cumhuriyet Gazetesi davası yarın başlıyor
Cumhuriyet Gazetesi davası yarın başlıyor
Ankara'da Gülmen ve Özakça protestosuna polis müdahalesi
Ankara'da Gülmen ve Özakça protestosuna polis müdahalesi