Advert
Advert
Advert

Kamu-Sen: Mülakat sistemi, yandaş kadrolaşma sağlıyor

Kamu-Sen Başkanı İsmail Koncuk, memur alımlarında kullanılan mülakat sisteminin "yandaş kadrolaşma" amaçlı olduğunu belirterek, bu sınabları protesto edeceklerini söyledi.

Kamu-Sen: Mülakat sistemi, yandaş kadrolaşma sağlıyor
Kamu-Sen: Mülakat sistemi, yandaş kadrolaşma sağlıyor Admin
Bu içerik 61 kez okundu.
Advert

Koncuk "ucube" dediği sistem düzeltilene kadar sınavlara girmeyeceklerini açıkladı.

Cumhuriyet'te yer alan habere göre, kamuda yönetici atamalarında ve memur alımlarında getirilen mülakat sistemi “kadrolaşmaya” neden olduğu gerekçesiyle tepki çekti. Türkiye Kamu-Sen Başkanı İsmail Koncuk da bu durumu eleştridi. Koncuk’un sosyal medya üzerinden yaptığı ankete katılanların yüzde 91’i de Koncuk’a destek verdi. Kamuya personel alımında “sözlü sınav” yani mülakat sistemi uygulanıyor. Ancak sistem “kadrolaşmaya” kapı açtığı için eleştiriliyor. Mülakatın olduğu her alanda “adam kayırma ve yandaş kadrolaşma” olduğuna dikkat çeken Türkiye Kamu-Sen, protestoya hazırlanıyor.

Mülakat sistemine tepki gösteren Türkiye Kamu-Sen Başkanı İsmail Koncuk, sosyal medya üzerinden anket yaptı. “Yönetici atamada ucube mülakat devam ederse bundan sonra yapılacak sınavları protesto ederim ve düzeltilene kadar asla girmem” diyen Koncuk’a ankete katılanların yüzde 91’i destek verdi. Anket için 3 bin 541 kişi oy kullandı. Koncuk, aynı anlayışın devam etmesi halinde tepki göstereceklerini belirterek, “Göstereceğimiz bu tepkilerin en neti, bu sınavları kökten protesto etmek olacaktır” dedi. “Bu anlayış ve ucube mülakat devam ettiği ve bir garanti verilmediği sürece bu sınavlara girmenin anlamsız olduğunu üyelerimize anlatacağız” diyen Koncuk, üyelerinin ve hak edenlerin bu kadar küçük düşürülmesini artık sineye çekmeyeceklerini ve yöneticilik sınavına girmemelerini tavsiye edeceklerini bildirdi. Koncuk uyarılarının dikkate alınmasını istedi. “Yoksa kimi hangi yolla atarsanız atayın siz bilirsiniz” diyen Koncuk, “İsteğiniz; liyakatsiz, kabiliyetsiz, kendi nefsinden başkasını düşünmeyen bir sürü insanı yönetici yapmaksa, sorumluluğu size aittir” değerlendirmesinde bulundu.

Kamu-Sen Başkanı İsmail Koncuk mülakat
Advert
YORUMLAR
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kurbanlıklar yüzde 24 zamlandı!
Kurbanlıklar yüzde 24 zamlandı!
Alman Büyükelçi tutuklu gazeteci Deniz Yücel'i ziyaret edecek
Alman Büyükelçi tutuklu gazeteci Deniz Yücel'i ziyaret edecek