Advert
Advert
Advert

Karabaş otu nedir, ne işe yarar?

Katabaş otu, yapılan araştırmadan çıkan sonuçlara göre karabaş otu birçok derde deva oluyor.

Karabaş otu nedir, ne işe yarar?
Karabaş otu nedir, ne işe yarar?
Bu içerik 6124 kez okundu.
Advert

Nefes darlığı, astım bronşit, kalp damar tıkanıklıkları başta olmak üzere balgam söktürücü, idrar yolları enfeksiyonları, sinüzit rahatsızlığı gibi birçok hastalığın tedavisinde kullanılıyor. 

Karadeniz ikliminin görüldüğü yerlerde ve Toros Dağları'nda yetişen karabaş otu tıp dünyasında "Karaciğer doktoru" olarak biliniyor. Karabaş otu hakkında bilgi veren baharatçı Ahmet Karapınar, "Bitkiler arasında en faydalı bitki karabaş otudur. Her mevsimde bu ota ilgi fazla. Karabaş otu, özellikle şahtere otu, hindi bağ ve böğürtlen kökü ile beraber kullanılınca daha faydalı oluyor" dedi. 

Karaciğerin doktoru olarak biline karabaş otunun özellikle İç Anadolu Bölgesi'nde tüketildiğini söyleyen Ahmet Karapınar, "İç Anadolu Bölgesi'nde yemek kültürü olarak etli ve hamur işi yemekler daha çok tüketiliyor. Bu yemekler de doğal olarak başta karaciğer yağlanması ve kalp damar tıkanıklıkları başta olmak üzere birçok hastalığa neden oluyor. Bunun sonucunda da 'Alternatif Tıp' denilen şifalı bitkilere yöneliyorlar. Akciğer ve kalp damar rahatsızlıkları olanlar karabaş otunu tercih ediyor. Çünkü, karabaş otu bu gibi hastalıkların düzelmesinde yardımcı oluyor" şeklinde konuştu. 

Karabaş otunun güvenilir bir bitki olduğunu belirten Ahmet Karapınar, "Karabaş otunu çok satıyoruz. Bu zamana kadar hiç şikayet gelmedi. Kullananlar memnun. Hiçbir yan etkisi yok. Yazın da kışın da en çok tüketilen şifalı bir bitkidir" ifadelerini kullandı.

Advert
YORUMLAR
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Cumhuriyet Gazetesi davası yarın başlıyor
Cumhuriyet Gazetesi davası yarın başlıyor
Ankara'da Gülmen ve Özakça protestosuna polis müdahalesi
Ankara'da Gülmen ve Özakça protestosuna polis müdahalesi