Advert
Advert
Advert

Katar krizi Suriyeli cihatçıları da böldü!

Cihatçılar “Körfez krizi bizi kesinlikle etkileyecek. Kimin Suudi Arabistan veya Katar ile Türkiye tarafında bulunduğu biliniyor. Ayrışma açık” yorumunda bulunuyor.

Katar krizi Suriyeli cihatçıları da böldü!
Katar krizi Suriyeli cihatçıları da böldü! Admin
Bu içerik 120 kez okundu.
Advert

Suudi Arabistan ile Katar arasında yaşanan krizin Suriye’deki cihatçılar arasında bölünmelere yol açtığı ileri sürüldü. Reuters ajansı, Katar’ın Suriye’deki silahlı isyancıların İslamcı kesimini desteklediğine ve isyancıların Suudi Arabistan’la kriz yüzünden kendi aralarında bölünmeden endişelendiğine dair bir haber yayıMladı. Haberde, “Katar’la Suudi Arabistan arasındaki ihtilaf, en büyük iki destekçileri arasındaki krizin Beşar Esad’a karşı muhalefette bölünme yaratmasını bekleyen Suriyeli isyancılar arasında rahatsızlık yarattı” denildi.

Özgür Suriye Ordusu çatısı altında yer alan Liva el Mutasın örgütünden Mustafa Sejari, “Allah korusun bu kriz sona erdirilmezse, Suriye’deki durum daha da trajik hale gelecektir. Farklı ülkeler tarafından desteklenen fraksiyonlar birbirlerine düşmanca tavır takınacaktır” dedi.

Kuzey Güney bölünmesi
Reuters’a konuşan bir başka muhalefet kaynağıysa, “Bu durum kuzeyle güney arasındaki bölünmeyi artıracak. Kuzey büyük ölçüde Katar ve Türkiye tarafından fonlanırken, güneyi Ürdün ve ABD liderliğindeki koalisyon destekliyor” dedi. Üst düzey bir başka muhalefet kaynağı da “Körfez krizi bizi kesinlikle etkileyecek. Kimin Suudi Arabistan, Katar veya Türkiye tarafında bulunduğu biliniyor. Ayrışma açık” dedi.
Reuters’a konuşan üst düzey bir Türk yetkiliyse, Katar krizinin ‘daha ileri boyutlar kazanmamasının çok önemli olduğunu’ söyledi. Yetkili, “Bu gelişmelerin Suriye’de sahada etkileri olacaktır. Katar’ın desteklediği unsurlar sahada bir miktar zayıflayabilir” diye konuştu. Haberde şu ifadelere yer verildi:

 

“Suriye’deki isyancılar arasındaki bölünmüşlük çerçevesinde, Katar yardımı genelde ideolojik olarak İslamcı olan ve Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Mısır’ın düşman bellediği Müslüman Kardeşler’e yakın görülen gruplara gitti.

Körfez krizinde katı bir biçimde Katar’ın yanında yer alan Türkiye’nin, kuzey Suriye’de Katar’la aynı grupları desteklediği düşünülüyor. Bunlar arasında güçlü İslamcı örgüt Ahrar ül Şam da var. Katar’ın aynı zamanda, bir zamanlar El Nusra cephesi olarak bilinen, El Kaide’yle yolunu resmen ayırıp şimdi İslamcı Tahrir el Şam ittifakının parçası olan Kaide ilişkili cihatçılarla da bağlantılı olduğuna inanılıyor. Katar Nusra’yla ilişkilerini resmi olarak inkâr etse de, örgütün Amerikalılar, Yunan Ortodoks rahibeler ve Lübnanlı güvenlik güçleri gibi esirlerin serbest bırakması için arabuluculuk yaptı. Suudi yardımıysa, CIA’in yürüttüğü programlarla desteklenen grupları hedef aldı. Katar ise bu kanalın dışındaki grupları desteklerken bile bu programlara katıldı.

Katar, Cibuti’deki askerlerini çekiyor
Katar Dışişleri Bakanlığı, Eritre sınırında konuşlu askerlerini Cibuti’den çekeceğini bu ülkenin yönetimine bildirdi. Katar resmi haber ajansı QNA’nın Katar Dışişleri Bakanlığından bir yetkiliye dayandırdığı habere göre Doha, Eritre sınırında yer alan tüm askeri varlığını Cibuti’den çekeceğini Cibuti yönetimine iletti.

Cibuti diplomatik kaynakları, "Katar Dışişleri Bakanlığı’nın, Cibuti ve Eritre arasındaki arabuluculuk görevini sonlandırdığına ilişkin bir mektubu Cibuti’ye gönderdi. Katar, aynı şekilde Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Gutierres’i de arabuluculuk rolünün son bulması hakkında resmi olarak bilgilendirecek. Cibuti, Katar’ın kararına saygı duyuyor ancak Doha ile söz konusu bölgedeki askerlerin önemi üzerine Katar ile tekrar iletişime geçecek." demişti.

 

katar suudi arabistan cihatçılar
Advert
YORUMLAR
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Erdoğan'ın oy vermeyin dediği 3 parti Türklerden ne kadar oy alıyor?
Erdoğan'ın oy vermeyin dediği 3 parti Türklerden ne kadar oy alıyor?
Atalay Demirci'nin tahliye kararına yapılan itiraza ret
Atalay Demirci'nin tahliye kararına yapılan itiraza ret