Advert
Advert
Advert

"Kaynağı belirsiz 10.9 Milyar'ın ne kadarı Katar'ın?"

CHP İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke, yüzde 5 olarak açıklanan büyüme oranlarına, TÜİK'in milli gelir hesaplama yönteminde yaptığı değişikliği hatırlatarak şerh düştü. Böke, yüzde 5 gerçek bile olsa bunun kalıcı bir büyüme olmadığını söyledi.

"Kaynağı belirsiz 10.9 Milyar'ın ne kadarı Katar'ın?"
"Kaynağı belirsiz 10.9 Milyar'ın ne kadarı Katar'ın?" Admin
Bu içerik 140 kez okundu.
Advert

Nergis Demirkaya / Gazete Duvar - Türkiye’nin yılın ilk çeyreğine ilişkin yüzde 5 büyüme oranı, TÜİK’in geçen yıl yaptığı milli gelir hesaplama yöntemindeki değişikliğin gölgesinde kaldı. Ekonomi uzmanlarının ‘şaşırtıcı’ bulduğu büyüme oranına CHP İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke de şerh düştü. Böke’ye göre yüzde 5 büyüme gerçek bile olsa bunun kalıcı bir büyüme olması mümkün değil.

Ekonomik büyüme oranlarını değerlendirirken TÜİK’in 2016 yılı 3. çeyreğinde milli gelir hesaplarında yaptığı değişikliği düşünmek gerektiğini belirten Böke, bu değişiklik sonrasında geçmişle karşılaştırma yapıp, bu yüzde 5’in ne anlama geldiğini ifade etmek imkansız” dedi. Geçen nisan ayında TÜİK Başkanı Mehmet Aktaş’a gönderdiği mektubu hatırlatan Böke o mektupta şunları söylemişti:
“Milli Gelir hesaplarındaki revizyon ulusal ve uluslararası alanda güvenilirlik ve tutarlılık açısından kuşku yaratmaktadır. Yapılan revizyon sonucu, GSYH değeri ve büyümesi özellikle 2011 yılından sonra, eski serinin çok üzerindedir. Bununla beraber sektörlerin toplam içindeki paylarında değişiklikler gözlemlenirken, yatırım ve tasarruf oranları da yukarı yönlü revize edilmiştir. Bu tutarsızlıklar ve değişiklikler GSYH rakamlarının ve bu rakamları kullanan analizlerin doğruluğuna gölge düşürmektedir. Söz konusu değişikliklere ilişkin gerekçeler de ikna edici değildir.”

GÜNÜ KURTARIYOR

chp selin sayek böke büyüme
Advert
YORUMLAR
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Hükümetten "racon" açıklaması
Hükümetten "racon" açıklaması
Real Market işçileri hakları için başkentte sokakta
Real Market işçileri hakları için başkentte sokakta