Advert
Advert
Advert

Kontrolsüz seks Ukrayna'yı öldürüyor

Ukrayna'da 24 sene içerisinde 21 bin kişi AIDS'ten öldü.

Kontrolsüz seks Ukrayna'yı öldürüyor
Kontrolsüz seks Ukrayna'yı öldürüyor
Bu içerik 2314 kez okundu.
Advert

Avrupa'da en çok AİDS vaakasının görüldüğü ülke Ukrayna'da 24 sene içerisinde 21 bin kişinin AİDS'ten öldüğü bildirildi.

HIV ile yaşayan Ukraynalılar Network'ünden yapılan açıklamada Ukrayna'da 24 sene içerisinde AIDS' ten 21 bin gencin öldüğünü belirtti.

AİDS'den ölümleri devletin HIV/AIDS problemini görmezden gelişine bağlayan organizasyon temsilcileri, ölümlerin başlıca sebebinin HIV virüsünün pozitif olarak görüldüğü insanların kullanması gereken ilaçlar finanse edilmediğinden yakındı.
Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre Ukrayna'da virüsün görüldüğü 92 bin kişinin acil tedaviye ihtiyaç var. HIV virüsünün tespit edildiği hastalardan sadece 22 bini gerekli tedaviyi alabilirken geriye kalan 70 bin kişi ise devletin yeterince kaynak ayırmadığından şikâyetçi.

AIDS konusunda BM iyi niyet elçisi ve Ukraynalı Olimpiyat Şampiyonu Liliya Podkopayeva'nın ise konuya ilişkin: "Her gün AIDS sekiz Ukraynalının hayatını alıyor. En korkunç olan o ki AIDS ülkemizin 25-49 yaş aralığındaki genç neslinin canını alıyor" dedi.
HIV ile Yaşayan Ukraynalılar Network Koordinasyon Kurulu Başkanı Vladimir Jovtyak: "HIV/AIDS tedavisinin çok yüksek olduğunu düşünüyoruz. Hâlbuki azami antiretroviral tedavisi (ART) Ukrayna'da yıllık sadece 234 dolar. Yani günlük bir dolardan az olan bir ödenek lazım. Tüm HİV virüslü insanların ART tedavisini temin etmesi devletin sorumluluğu altında ve buğun yerine getirmiyor. Eğer ilerde de devlet ödenek ayırmazsa HİV virüslü insanlar ölmeye devam edecek." şeklinde konuştu.

Advert
YORUMLAR
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
'Barcelona' yazılı formalarla sahaya çıkacaklar
'Barcelona' yazılı formalarla sahaya çıkacaklar
ABD, 1.25 milyar dolarlık silah satışını onayladı
ABD, 1.25 milyar dolarlık silah satışını onayladı