Advert
Advert
Advert

Kredi çekilmeye uygun evlerin 5 özelliği

Konut alırken evinizin hangi koşullarda olduğu kredinin size verilip verilmemesinde büyük etken. İşte krediyle konut alırken dikkat etmeniz gereken 5 durum..

Kredi çekilmeye uygun evlerin 5 özelliği
Kredi çekilmeye uygun evlerin 5 özelliği Admin
Bu içerik 290 kez okundu.
Advert

Hesapkurdu.com’un değerlendirmelerine göre konut kredisinin diğer kredi türlerine göre daha avantajlı şartlarla alınabilmesinin başlıca sebepleri arasında, bankanın evi teminat olarak kabul etmesi ve devletin konut alımını teşvik etmek amaçlı olarak çeşitli vergilerden muaf tutması gösterilebilir.

Bu sebeple krediyle satın almayı planladığınız evin teminat niteliğini taşıyor olması gereklidir. Kredi ile satın almak istediğiniz evin aşağıdaki 5 özelliği taşıması gerekli.

1- Kat irtifakı veya kat mülkiyeti olmalı

Kat irtifakı tapusu, inşaatı henüz tamamlanmamış binalarda sizin almak istediğiniz dairenin hissesine denk gelen arsa tapusudur. Bankalar kredi kullandırmak için dairenin en azından kat irtifak içeren bir tapusu olmasını tercih eder. Bunun nedeni tapunun ekspertiz esnasında inşaat ruhsatı ve yapı kullanım izin belgeleri açısından değerlendirilmesidir.

Apartman şeklinde olan binalarda satın alınacak dairelerde arsa tapusu yeterli olmayıp kat mülkiyeti ya da en azından kat irtifakı olan tapu şartı aranır. Kat mülkiyeti kat irtifakından daha sonra alınır ve alacak kişiye ait olan bağımsız bölümün, yani dairenin mülkiyetini ifade eder.

2- Evin Yaklaşık %80 Oranında Tamamlanması Gerekli

Konut için ekspertiz aşamasında tamamlanma seviyesi belirlenir. Bunu takiben her bankanın kredi vermek için uygun bulduğu minimum tamamlama seviyesi ise farklılık göstermektedir. Çoğu banka en azından %80 tamamlanmış bir konuta kredi vermeyi kabul ederken, istisna olarak bazı bankalardan %70 gibi daha düşük tamamlanma oranı olan konutlar için de daha düşük tutarlarda kredi çekilebilir.

3- Tapu hisseli ise tüm hissedarlar banka ipoteğini onaylamalı

Satın alınacak evin hisseli tapusu varsa ve tüm hissedarlar satışa razı olmuşsa bu konut kredisi kullanmasına engel oluşturmaz. Öte yandan satın alacak kişi tümüyle almıyor ve sadece hissedarlardan birinin hissesini satın alıyorsa bu problem yaratır. Olur da borcunu ödeyemez ve banka konutu satarak borcunu tahsil etmek isterse diğer hissedarlar evin satışına mani olabileceğinden, konutun sadece kısmi bir hissesi hisse payı ne olursa olsun yeterli teminat oluşturmaz.

4- Tapu üzerinde haciz veya şerh olmamalı

Bankalar kredi ile satın alınacak konutta tapu üzerinde birinci derece ipotek hakkına sahip olmak ister. Bu da kredi ödemelerinin yapılmaması durumunda onlara konutu satışa çıkarma ve ödenmesi gereken borcu öncelikli olarak tahsil etme hakkı verir. Satın alınacak evin tapusu üzerinde hali hazırda başka bir ipotek, şerh veya haciz durumu varsa banka konut kredisi kullandırmayacaktır. Bu durumun sadece tek istisnası, başka bir bankanın konutun üzerinden ipoteği varsa bankalar arasında bir yazışma ile ipotek devir işlemleri yapılabilmesidir.

5- Projeye aykırı değişiklik yapılmamış olması gerekli

Ekspertiz sürecinde gerçekleştirilen kontrollerden biri de evin belediyede bulunan projesine uygun olarak kalıp kalmadığıdır. Projesine uygun olmayan, örneğin depo veya sığınak olarak gösterilen alanların alınmak istenen eve sonradan dâhil edilmesi gibi sorunları olan evler için gelecekte yıkım kararı alınabilir. Bu da evin olası bir satış durumunda fiyatını ciddi ölçüde aşağı çekeceğinden bankanın teminat olarak kabul edeceği evin değerini tehlikeye sokmaktadır.

Kaynak: Hesapkurdu

Advert
YORUMLAR
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kılıçdaroğlu'ndan şehit Muzaffer Tufaner'in ailesine taziye ziyareti
Kılıçdaroğlu'ndan şehit Muzaffer Tufaner'in ailesine taziye ziyareti
Taraftarı sahaya bıçak atan Konyaspor'a, Başbakan'dan destek
Taraftarı sahaya bıçak atan Konyaspor'a, Başbakan'dan destek