Advert
Advert
Advert

Kurtulmuş'tan 'Topkapı Sarayı' açıklaması: Yerli yerinde duruyor

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, “Topkapı Sarayı'nda hiçbir şekilde, bir santim dahi kayma yoktur."dedi.

Kurtulmuş'tan 'Topkapı Sarayı' açıklaması: Yerli yerinde duruyor
Kurtulmuş'tan 'Topkapı Sarayı' açıklaması: Yerli yerinde duruyor Admin
Bu içerik 76 kez okundu.
Advert

KÜLTÜR ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, “Topkapı Sarayı'nda hiçbir şekilde, bir santim dahi kayma yoktur. Bu tamamen spekülasyondur. Gerekli bütün çalışmalar yapılmış, raporlar alınmıştır. Topkapı Sarayı yerli yerinde duruyor, hiçbir şekilde kaymıyor" dedi. Kurtulmuş, “Çok detaylı bir şekilde aslına uygun tamiratının, restorasyonun yapılması için düğmeye basıldı. İnşallah Aya İrini de aslına uygun bir şekilde onarılacaktır" diye konuştu.

Bakan Kurtulmuş, Topkapı Sarayı ve Aya İrini'de incelemelerde bulundu. Kurtulmuş incelemelerinin ardından açıklama yapıp gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Numan Kurtulmuş açıklamasında, “Çok şükür Cumhuriyet tarihimiz boyunca, Topkapı Sarayı ile ilgili en kapsamlı iyileştirme çalışmalarını, restorasyon çalışmalarını ve ayrıca bir takım sergileme çalışmalarının sürdürüldüğü bir dönemdeyiz. Şu anda 20'ye yakın ayrı proje Topkapı Sarayı bünyesinde devam ediyor. Bu restorasyon ve yenileme çalışmaları yaklaşık 200 milyon liralık bir bütçeye sahip. Bir taraftan sarayın orijinal haliyle her tarafının korunmasını temin etmek için çalışmalar sürdürülüyor, bir taraftan yeni teşhir, sergi alanları oluşturmak için gayretler sarf ediliyor. Topkapı Sarayı'nın depolarında bulunan son derece değerli çok sayıda eşya var, eser var, bu eserlerin maalesef sadece bir kısmını teşhir edebiliyoruz. Bu alanların genişletilmesiyle hem sarayın zenginleştirilmesi hem de müze ve sergi kısmının zenginleştirilmesi için çalışmalar yapılıyor, sarayla ilgili güçlendirme çalışmaları yapılıyor" dedi.

topkapı sarayı kayma
Advert
YORUMLAR
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
WhatsApp'ta yeni dönem
WhatsApp'ta yeni dönem
Sokağa çıkma yasağında dünya rekoru Sur'un...
Sokağa çıkma yasağında dünya rekoru Sur'un...