Advert
Advert
Advert

Kurtuluş Destanı Çayyolu'nda anıtlaşıyor

Çankaya Belediyesi, Anadolu'nun kurtuluş mücadelesini yeni nesillere aktaracak açık hava müzesi niteliği taşıyan Kurtuluş Savaşı Parkı'nın temelini düzenlenen törenle attı.

Kurtuluş Destanı Çayyolu'nda anıtlaşıyor
Kurtuluş Destanı Çayyolu'nda anıtlaşıyor Admin
Bu içerik 729 kez okundu.
Advert

Belediye Başkanı Alper Taşdelen, "Seçim broşüründe Kurtuluş Savaşı'nı betimleyecek ve içerisinde ulu önder Mustafa Kemal Atatürk'ün anıtının olacağı bir Kurtuluş Savaşı Parkı yapma sözü vermiştik. Burada bu parkı, temel atma ile hayata geçirmenin mutluluğunu yaşıyoruz" dedi.

Çankaya Belediyesi yatırımlarına bir yenisini daha ekledi. Türk ulusunun bağımsızlık mücadelesi verdiği Kurtuluş Savaşı'nı yeni nesillere aktaracak, açık hava müze niteliği taşıyacak Kurtuluş Savaşı Parkı'nın yapımına başlandı. Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen'in ev sahipliğinde düzenlenen temel atma töreninde ilk olarak,  Ankara Güzel Sanatlar Lisesi Çok Sesli Korosu mini bir konser verdi.

ÇANKAYA'NIN RANTI ÇANKAYALILARA

Çankaya'da sosyal demokrat belediyeciliğin en güzel örneklerini hayata geçirdiklerine vurgu yapan Alper Taşdelen, “Söz verdiğimiz gibi rantçılardan, talancılardan geri alacağımız halkımızın kaynaklarını, Çankayamızın kaynaklarını Çankaya'ya getireceğiz demiştik. Bunu da aslanlar gibi yaptık, yapmaya da devam edeceğiz" dedi. Çankaya'nın, Ulusal Kurtuluş mücadelesinin merkezi olduğunu, bu ulusal mücadeleye yaraşır bir anıt yapmanın, bağımsızlık ve mücadele duygusunu yaşatmanın tarihi sorumluluğunu taşıdıklarını sözlerine ekleyen Taşdelen, “Bundan sonra öğrencilerimiz, gençlerimiz ve bütün yurttaşlarımız Kurtuluş Savaşı parkımızda geçmişi öğrenecek ve sahipleneceklerdir"  şeklinde konuştu.

ÇANKAYA'DAN AÇIK HAVA MÜZESİ

Tören alanı, anıt heykeli, Kurtuluş Savaşı'nı anlatan rölyefleri ve Türk Bayrağıyla dikkat çekecek yeni park, Anadolu'nun kurtuluş mücadelesini yeni nesillere aktarırken ana girişinde bulunan 320 metrekarelik tören alanıyla ziyaretçileri karşılayacak.

Toplam alanı 4 bin 144 metrekare olan park, 2 bin 108 metrekare yeşil alana sahip olacak. Yaklaşık 2 bin bitki ve çiçekle süslenecek Kurtuluş Savaşı Parkı; oturma birimleri, aydınlatma elemanlarının yanı sıra çocuk oyun alanı ve koşu yolu ile donatılacak. Kurtuluş Savaşı'nı betimleyen anıtıyla dikkat çekecek parkta tören alanının etrafını saran duvarlar, bağımsızlık savaşının anılarını rölyeflerle görsel olarak ziyaretçilere sunacak. Göndere çekilmiş Türk Bayrağı ile tamamlanacak tören alanı Kurtuluş Savaşı'nı yeni nesillere anlatan açık hava müzesi görünümüne sahip olacak.

Çayyolu park Kurtuluş Savaşı
Advert
YORUMLAR
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İsrail'den Erdoğan'a sert yanıt: Osmanlı dönemi çoktan sona erdi
İsrail'den Erdoğan'a sert yanıt: Osmanlı dönemi çoktan sona erdi
Güngör: Bizde gazetecilik ticari faaliyet değil kamu hizmetidir
Güngör: Bizde gazetecilik ticari faaliyet değil kamu hizmetidir