Advert
Advert
Advert

MEB Suriye’yi taşerona verdi

Fırat Kalkanı operasyonunun ardından IŞİD’den temizlenerek Özgür Suriye Ordusu militanlarının kontrolüne bırakılan Azez, Mare, Soran, Aktarin ve Çobanbey bölgelerindeki eğitim faaliyetlerini Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) devraldı.

MEB Suriye’yi taşerona verdi
MEB Suriye’yi taşerona verdi Admin
Bu içerik 74 kez okundu.
Advert

OZAN ÇEPNİ - CUMHURİYET / Bölgedeki MEB yetkilileri, uzun süre IŞİD baskısı altında kalmış halk ve çocuklar için çözümü imam hatip okullarında buldu.

Fırat Kalkanı operasyonunun ardından Suriye’nin kuzeyinde IŞID’den temizlenerek Özgür Suriye Ordusu militanlarının kontrolüne bırakılan Azez, Mare, Soran, Aktarin ve Çobanbey bölgelerindeki eğitim faaliyetlerini Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) devraldı. Yaklaşık 65 bin çocuğa eğitim verilen bölgede yıkılan okulları tamir etmeye ve yenilerini yapmaya uğraşan bakanlığın, Türkiye’de olduğu gibi İHH, Deniz Feneri, Hayrat Vakfı gibi dini vakıflarla anlaşması dikkat çekti.

TSK’nin Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ile birlikte yürüttüğü Fırat Kalkanı Harekâtı kapsamında Suriye’nin kuzeyinde IŞİD’den temizlenen bölgelerdeki çocukların eğitimini de MEB üstlendi. Sınır illerindeki milli eğitim müdürlükleri Azez, Mare, Soran, Aktarin ve Çobanbey’de savaştan geriye kalan eğitim kurumlarını inceledi, projeler hazırladı. Bu kapsamda 5 bölgede 189 okulda 61 bin 112 öğrenciye eğitim verilmeye başlandı. Türkiye’deki illerden toplanan okul malzemeleri de bölgeye sevk edildi.

Advert
YORUMLAR
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kurbanlıklar yüzde 24 zamlandı!
Kurbanlıklar yüzde 24 zamlandı!
Alman Büyükelçi tutuklu gazeteci Deniz Yücel'i ziyaret edecek
Alman Büyükelçi tutuklu gazeteci Deniz Yücel'i ziyaret edecek