Advert
Advert
Advert

Merkez Bankası'ndan flaş faiz kararı!

Merkez Bankası’nın Kredi Kartı İşlemlerinde Uygulanacak Azami Faiz Oranları Hakkında Tebliğ Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Merkez Bankası'ndan flaş faiz kararı!
Merkez Bankası'ndan flaş faiz kararı! Admin
Bu içerik 294 kez okundu.
Advert

Merkez Bankası, kredi kartı işlemlerinde uygulanacak azami faiz oranlarını belirledi. Türk Lirası cinsinden kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık azami akdi faiz oranı yüzde 1,84 olarak belirlenirken, yabancı para cinsinden kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık azami akdi faiz oranı yüzde 1,47 olarak tespit edildi. Türk Lirası cinsinden kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık azami gecikme faiz oranının yüzde 2,34 olarak belirlendi.

Merkez Bankası’nın Kredi Kartı İşlemlerinde Uygulanacak Azami Faiz Oranları Hakkında Tebliğ Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı. Kredi kartı işlemlerinde uygulanacak azami akdi ve gecikme faiz oranlarını düzenlemeyi amaçlayan tebliğe göre, kredi kartı düzenleme yetkisini haiz bankalar ile diğer kuruluşlar bu hükümlere tabi olacak.

Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanununu hükümleri dayanak alınarak hazırlanan tebliğe göre, Türk Lirası cinsinden kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık azami akdi faiz oranı yüzde 1,84 olarak belirlendi. Yabancı para cinsinden kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık azami akdi faiz oranı ise yüzde 1,47 olarak tespit edildi.

Merkez Bankası, Türk Lirası cinsinden kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık azami gecikme faiz oranının yüzde 2,34, yabancı para cinsinden azami gecikme faiz oranı ise yüzde 1,97 olarak belirledi.

Katılım bankalarınca kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık akdi kâr payı oranları yüzde 1,84’ü, aylık gecikme cezası oranları ise yüzde 2,34 oranını geçemeyecek.

Kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık azami akdi ve gecikme faiz oranları her yılın Ocak-Mart, Nisan-Haziran, Temmuz-Eylül ve Ekim-Aralık dönemleri için açıklandığı belirtilen tebliğde, 2014 yılında yayımlanan Kredi Kartı İşlemlerinde Uygulanacak Azami Faiz Oranları Hakkında Tebliğin yürürlükten kaldırıldığı belirtildi.

Advert
YORUMLAR
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İngiliz turistlere "Türkiye ve Yunanistan'a gitmeyin" uyarısı
İngiliz turistlere "Türkiye ve Yunanistan'a gitmeyin" uyarısı
FETÖ'nün emniyetteki ''Mahrem imamları'' davasında 5 tahliye
FETÖ'nün emniyetteki ''Mahrem imamları'' davasında 5 tahliye