Advert
Advert
Advert

Mermer fabrikasında heykel yaptılar

7. Kömürcüoğlu Uluslararası Taş Heykel Kolonisi sona erdi. Heykeltıraş Ali Dirier’in koloni kapsamında mermerden yaptığı enstrüman çalışması ziyaretçilerin ilgi odağı oldu.

Mermer fabrikasında heykel yaptılar
Mermer fabrikasında heykel yaptılar Admin
Bu içerik 120 kez okundu.
Advert

Türkiye, İtalya, Ukrayna, Çin ve Tayvan olmak üzere 5 ülkeden 7 heykeltıraş “Kömürcüoğlu "Uluslararası Taş Heykel Kolonisi” için bir ay boyunca Denizli’de taş yonttu. Bu yıl yedincisi yapılan “Kömürcüoğlu Uluslararası Taş Heykel Kolonisi” Kömürcüoğlu Mermer ile Denizli Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle düzenlendi. Bu yılki sanatçılar Denizli’yi anlatan figüratif ve soyut eserler ürettti. Kömürcüoğlu Mermer fabrikasında ayrılan özel bölümde çalışan sanatçılar malzeme olarak da Denizli traverteni, Marmara mermeri ve Afyon mermeri kullandılar. Daha önceki kolonilerde üretilen eserlerden dört tanesi de Denizli’nin kamuya açık alanlarında sergileniyor.

Türkünün heykeli...

Heykeltıraş Işıl Şen, koloni kapsamında ürettiği ancak henüz yapımını tamamlamadığı “Ev” adlı eserini Denizli ve çevre illerinde yaygın olan Ümmü Kız Türküsü’nden yola çıkarak hazırlıyor: “Denizli il sınırları içerisinde bu türküye herkes sahip çıkıyor, birçok ilçe olayın kendi bölgelerinde geçtiğini iddia ediyor. Bu ilçelerden bir tanesi de efsanenin derlenmiş olduğu yer olan Çal. Efsaneye göre şimdi Bekilli’ye bağlı Moraca taraflarından iki genç birbirlerini severler. Aileleri ilişkilerine izin vermeyince Çal tarafına kaçmaya karar veririler. Kuyucak mevkiine Menderes Nehri’nin en dar yerine gelince, atlayarak karşıya geçmeye çalışırlar. Oğlan, atlar karşıya geçer ama kız atlamaya çalışırken ayağı kayar ve nehre düşerek boğulur. Kızın ölümüne sebep olan oğlan, Acıpayam Cezaevi’ne konur. Orada her gün sevdiği kız olan Ümmü adına türküler yakar. Bu türküleri duyan hâkim oğlanın masum olduğunu anlar ve onu hapisten çıkarır. Bu türkü o zamandan beri Ümmü adına söylenir.” Heykeltıraş Ali Dirier’in mermerden enstrümanı ile travertenden yapılan piyano ziyaretçilerin ilgi odağı oldu.

Advert
YORUMLAR
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
'İntihar etti' denilen genç kadın dövülerek öldürülmüş
'İntihar etti' denilen genç kadın dövülerek öldürülmüş
BEDAŞ 20 polis eşliğinde Cemevi'nin elektriğini kesti!
BEDAŞ 20 polis eşliğinde Cemevi'nin elektriğini kesti!