Advert
Advert
Advert

MHP'de muhalifler sahaya iniyor

MHP'de Başkanlık sistemine 'hayır' diyen muhalifler sahaya çıkıyor. Kurulacak platformla 81 ilde çalışma yapılacak. Duvar'a konuşan MHP'li Halaçoğlu'na göre "seçmenin yüzde 80'i hayır" diyecek.

MHP'de muhalifler sahaya iniyor
MHP'de muhalifler sahaya iniyor Admin
Bu içerik 215 kez okundu.
Advert

Yusuf Halaçoğlu, STK'larla işbirliği yapacaklarını, ayrıca sosyal medyayı etkin bir şekilde kullanacaklarını söyledi.

Türkiye, “Partili Cumhurbaşkanlığı” adıyla getirilmek istenen yeni sistemi oylamaya hazırlanıyor. Referandum stratejilerini belirlemeye başlayan siyasi partiler ve araştırma şirketlerine göre, yeni hükümet modeli için kurulacak sandıkta MHP oyları belirleyici olacak.

AK Parti’nin getirdiği teklifin Meclis’ten geçmesini sağlayan MHP lideri Devlet Bahçeli, bu tavrı referandum sürecinde de devam ettireceğini söyledi ama nasıl bir kampanya örgütleyeceği henüz bilinmiyor. MHP’li muhalifler ise sahaya çıkmak için hazırlıklarını bitirmek üzere.

Meclis’teki oylamalarda “Hayır” diyen MHP Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu, parti tabanının genel merkeze ateş püskürdüğünü söylüyor. Parti tabanının yüzde 70-80 oranında “Hayır” dediğini söyleyen Halaçoğlu, “Biz sahaya çıkarız da onlar çıkabilir mi?” diye soruyor. Referandum sürecinde partiden bağımsız olarak bir kampanya için çalışmaya başladıklarını söyleyen Halaçoğlu, bu kampanyanın ayrıntılarını Gazete Duvar’a anlattı.

HAYIR PLATFORMU KURULACAK: Biz parti olarak hareket etmiyoruz. Partilerle de işbirliği içinde çalışmayacağız. Bir platform oluşturup sadece MHP tabanına değil, -MHP tabanı zaten yüzde 70-80 hayır diyor- tüm seçmenlere sesleneceğiz. Biliyoruz ki AKP tabanında da hayır diyecek çok insan var. Bu mesele şu anki hükümet, cumhurbaşkanı meselesi değil, bu mesele Türkiye’nin geleceği meselesi. Kim gelirse gelsin tek başına bir yönetim tarzını kabullenmemiz mümkün değil.

PLATFORM KİMLERDEN OLUŞACAK? Biz sadece MHP’de “Hayır” oyu veren milletvekillerinden oluşmuyoruz. Eski ülkücü ocakları başkanlarından çok sayıda eski milletvekiline uzanan çok geniş bir camiayız. Türkiye’nin her yanını dolaşacağız. STK’larla işbirliği yapacağız. Siyasi nitelikte düşünmediğimiz için bir çok kesimin destek olacağını, birlikte hareket edeceğini düşünüyoruz.

NASIL BİR KAMPANYA ÖRGÜTLENECEK?: Biz “Hayır” derken bunun nedenlerini çok iyi açıklayabiliyoruz. Bunların yer aldığı kısa metinler yayınlayacağız. Sosyal medyayı en etkin şekilde kullanacağız. Türkiye’nin 81 iline gitmeye çalışacağız.

TABAN ATEŞ PÜSKÜRÜYOR: Parti yönetiminden doğru bir engelleme olacağını düşünmüyorum. Biz sahaya çıkarız da onlar çıkabilir mi mesele orada. Taban ateş püskürüyor. Devlet Bahçeli ile iki görüşmemiz oldu, ikisinde de söyledim. “Akıl almaz bir tepki var, bunu dikkate alın” dedim, ama dikkate almadılar. MHP tabanının yüzde 70-80’i hayır diyor, bu oylamada yüzde 90 olur. Devlet Bey’in yanında tavır alanlar da aslında lider doktrininden kaynaklı Bahçeli’nin yanında yer alıyorlar.

Nergis Demirkaya / gazeteduvar

AKP Yusuf Halaçoğlu MHP
Advert
YORUMLAR
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gürsel Tekin’den AKP’ye Merve Kavakçı sorusu
Gürsel Tekin’den AKP’ye Merve Kavakçı sorusu
CHP'den Merve Kavakçı'nın atanmasına tepki: Yanlış buluyoruz
CHP'den Merve Kavakçı'nın atanmasına tepki: Yanlış buluyoruz