Advert
Advert
Advert

Musul’da sokak savaşları başladı

6 mahalleyi IŞİD’ten temizleyen Irak ordu güçleri, Musul kent merkezine ilerlemeye çalışıyor.

Musul’da sokak savaşları başladı
Musul’da sokak savaşları başladı Admin
Bu içerik 237 kez okundu.
Advert

Irak Ordusu ve peşmerge güçlerinin 17 Ekim’de başlattığı Musul operasyonu 21. gününü girdi. Irak ordusuna bağlı Altın Kuvvetler, Gökçeli mahallesinin tamamını kontrol ederken kentin içlerine doğru dün de ilerleyişini sürdürdü.

IŞİD, merkeze doğru ilerlemeye çalışan Irak ordu güçlerini bombalı araç ve intihar saldırıları ile durdurmaya çalıştı. Irak ordusu ile IŞİD’liler arasında kentin Kerame, Zehra ve Saddam mahalleleri ve merkez köylerde şiddetli sokak savaşı yaşanıyor.

IŞİD ağır kayıp verdi

Musul’un kurtarılması operasyonuna katılan ve Altın Birlikler olarak adlandırılan terörle mücadele kuvvetlerinin, kentin doğusunda bulunan El-Mellahin, El-Semah, El-Hazra, Kerküklü, El,Kudüs ve El-Kerame bölgelerinin DAEŞ’ten temizlendiği ve örgüte ağır kayıp verdirildiği belirtildi. Ele geçirilen bölgelere ise Irak bayrağı asıldı. Konuya ilişkin açıklama yapan Musul Operasyonu Komutanı Ebdulemir Reşit Yarela, altı mahallenin alındığını doğruladı.

Gün boyu bombalama

Irak ordusu, dün polis kuvvetleri desteğinde stratejik önemdeki petrol rafinerisinin bulunduğu Musul’un Hamam Ali ilçesinde yeni bir cephe açtı. Dün Sabah saatlerinde Musul’a 20 kilometre uzaklıkta bulunan Hamam Ali, iki koldan kuşatmaya alındı. Irak Hava Kuvvetleri’ne bağlı savaş uçakları ise kasabadaki IŞİD hedeflerini gün boyu bombaladı. IŞİD’in ilçedeki sivilleri, “canlı kalkan” olarak kullandığı bildirildi. İlçenin bir-iki gün içinde Irak kuvvetleri tarafından alınması bekleniyor.

Haşdi Şabi kuvvetlerinin ise Telafer’e yönelik operasyonları sürüyor. Milislerin Telafer’e 15 kilometre yaklaştığı bildirilirken Musul-Telafer yolu kesildi. 

Haşdi Şabi milislerinin Telafer-Rakka yolunu kesmek izin operasyonlarını Suriye sınırına kaydırdığı, yakın zamanda Telafer-Suriye karayolunun kontrol altına alınacağı bildirildi.

Başika için hazırlık

Haşdi Şabi grubunun Telafer’i alması durumunda bölgede bir Türkmen katliamı yaşanacağı kaygıları sürürken Irak Ordusunun Ninova Ortak Operasyonlar Komutanı General Necim Cuburi, Haşdi Şabi milislerinin Telafer’e girmeyeceğini açıkladı. Rudaw’a konuşan Cuburi, Telafer operasyonunda sadece Irak ordusunun yer alacağını, Haşdi Şabi milislerinin yalnızca Musul’un batısındaki operasyona katıldığını söyledi.

Cuburi, “Güçlerimiz şu an Musul’un doğusunda 3 mahallede DAEŞ’le savaşıyor. Irak ordusu ise Musul’a bağlı stratejik kasaba Hamam Ali’ye operasyon başlattı” dedi. Türk askerinin konuşlandığı Musul’un Başika kasabası çevresinde peşmerge kuşatması sürerken, kasabaya kapsamlı operasyon için hazırlık yapılıyor. 
IŞİD’in Musul’dan sonra önemli üstlenme merkezlerinden olan Başika’da 100 kadar IŞİD’li terörist bulunuyor. Kuşatma uygulanan Başika’ya yönelik kapsamlı operasyon yapılması bekleniyor.

Abadi cephede

Irak Başbakanı Haydar El Abadi, dün akşam saatlerinde helikopterle IŞİD’e karşı operasyonun yürütüldüğü Musul’a geldi. Abadi’ye, Musul’un altı mahallesinde IŞİD’e yönelik sürdürülen harekatın detayları aktarıldı.

9 sivil öldü

Öte yandan Irak’ın Musul kentinde 2 eve, koalisyon güçlerine ait olduğu tahmin edilen uçaklarca düzenlenen saldırıda 9 sivilin öldüğü bildirildi.

IŞİD Musul Irak
Advert
YORUMLAR
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
'Sık sık Abdullah Gül'ü ziyaret ediyorlar'
'Sık sık Abdullah Gül'ü ziyaret ediyorlar'
Haşim Kılıç'tan 'yeni parti' açıklaması
Haşim Kılıç'tan 'yeni parti' açıklaması