Advert
Advert
Advert

NASA teknolojisi Bursa'da üretildi

NASA'nın Juno adlı uzay aracını gözleyen yer istasyonlarında, Bosch Rexroth’un hidrolik teknolojisi kullanıldı.

NASA teknolojisi Bursa'da üretildi
NASA teknolojisi Bursa'da üretildi Admin
Bu içerik 290 kez okundu.
Advert

Önümüzdeki 20 ay boyunca Jüpiter hakkındaki sırları araştırmakla görevli Juno adlı uzay aracı ile kesintisiz iletişim, NASA'nın Derin Uzay Ağında (DSN) yer alan yer istasyonları tarafından sağlanacak.

Üç adet 70 metrelik parabolik anten, Juno'dan veri ve görüntü almak ve kontrol komutları göndermek üzere dünyanın çevresindeki stratejik noktalara yerleştirildi. Bosch’tan yapılan açıklamaya göre, bu antenlerin hassas konumlanması, Bosch Rexroth'un Türkiye’de ürettiği yüksek performanslı hidrolik motorlar ile sağlanıyor.

Bu antenler, 1 milyar kilometreden daha uzakta Jüpiter'in yörüngesinde gezerken Juno'yu desteklemek için gerekli olan yüksek veri iletim hızlarını sağlıyor.

“TAMAMI TÜRK MÜHENDİSLERDEN OLUŞAN 4 KİŞİLİK EKİP TARAFINDAN ÜRETİLDİ”

Bosch Türkiye ve Ortadoğu Başkanı Steven Young, söz konusu 17 motorun, tamamının Türk mühendislerden oluşan 4 kişilik ekip tarafından Bursa’da bulunan Bosch Rexroth Fabrikasında üretildiğini açıkladı.

Young, “Ekibimiz, her bir parçayı tek tek özel ölçümlerden ve işlemlerden geçirdi. Daha önce Bosch Grubu’nun ana fabrikası Elchingen tarafından gönderilen bu üniteleri, ilk defa Bursa Fabrikasında üreterek Amerika’ya sevk ettik” ifadelerini kullandı.

“BOSCH TÜRKİYE YETKİNLİK MERKEZİ OLDU”

Türkiye’nin Bosch Grubu için önemli bir yetkinlik merkezi konumuna geldiğini belirten Young, “Bugün Türkiye, Bosch için önemli bir üretim, Ar-Ge ve ihracat üssü. 4 Ar-Ge Merkezimizde 537 kişi, yeni teknolojiler geliştirmek için çalışıyor. Bosch’un Türkiye’deki tüm birimleri başarılı işlere imza atıyor. Bu özel projelerin devamının geleceğine inanıyoruz” açıklamasında bulundu.

Juno Bosch Rexroth Jüpiter NASA
Advert
YORUMLAR
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
'Böyle bir şey olursa, bu yeni bir gerilimin başlangıcı olur'
'Böyle bir şey olursa, bu yeni bir gerilimin başlangıcı olur'
AB Bakanı Çelik'ten Merkel'e yanıt
AB Bakanı Çelik'ten Merkel'e yanıt