Advert
Advert
Advert

Nazım Hikmet'in yayımlanmamış mektubu ortaya çıktı!

Araştırmacı - yazar Haluk Oral, #tarih dergisinin Temmuz sayısında Nâzım Hikmet’in Yahya Kemal’in ölümünün ardından eşine Moskova’dan yazdığı hiç yayımlanmamış mektubunu okurlarla paylaştı.

Nazım Hikmet'in yayımlanmamış mektubu ortaya çıktı!
Nazım Hikmet'in yayımlanmamış mektubu ortaya çıktı! Admin
Bu içerik 66 kez okundu.
Advert

Yahya Kemal ve Nâzım Hikmet, Türk edebiyatında aralarındaki ilişki hep tartışılan iki usta şair. Nâzım Hikmet henüz genç bir öğrenciyken Yahya Kemal onun hocası olmuştu. Ancak bu ilişki hep Nâzım Hikmet’in annesi Celile Hanım’ın gölgesinde kalmıştır: Nâzım Hikmet Deniz Lisesi’nde öğrenciyken Celile Hanım ve Yahya Kemal arasında duygusal bir yakınlık doğar. Nâzım’ın bir gün Yahya Kemal’e “Hocam olarak girdiğiniz bu eve babam olarak giremezsiniz” notunu iletmesi üzerine Yahya Kemal ve Celile Hanım ilişkisi sona erer ve ikilinin Nâzım’ın ‘açlık grevi’ sırasında karşılaşma sahnesi, edebiyat tarihinin en hüsranla dolu hikâyelerinden birine döner.

İlk defa gün yüzüne çıkan bu mektupta Nâzım, hocası Yahya Kemal’in ölümü üzerine duyduğu üzüntüyü, o dönem eşi olan Münevver Hanım’a yazdığı mektupta dile getiriyor.

Telgraf çekecek adresim yok

nazım hikmet telgraf
Advert
YORUMLAR
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Manisaspor'a yeni yasak
Manisaspor'a yeni yasak
Sivas'ta şüpheli çanta paniği
Sivas'ta şüpheli çanta paniği