Advert
Advert
Advert

New York Times Telafer'i yazdı

Irak’taki Şii milislerin Musul’un batısındaki Tel Afer kentini ele geçirmesi olasılığının yarattığı tartışmalar, New York Times’da geniş bir habere konu oldu.

New York Times Telafer'i yazdı
New York Times Telafer'i yazdı Admin
Bu içerik 343 kez okundu.
Advert

New York Times gazetesi, “Nüfusu çoğu Türkmen olan, Osmanlı’nın eski ileri karakolu Tel Afer kenti Türkiye ile İran arasında artan mücadelenin odağı haline geldi” dedi.

Gazete, “Bunun nedeni ise bazıları İran’dan destek alan Irak’ın Şii milislerinin Cumartesi günü Musul’un batısına doğru ilerlemeye başlaması. Böyle bir rota, aslında Tel Afer’deki İslam Devleti savaşçılarının Suriye’deki üsleriyle bağlantısını keserken Türkiye’yi, zaten karmaşık olan Musul etrafındaki savaş alanının içine daha çok çekebilir” görüşünü öne sürdü.

Şii milislerinin, “Sünni nüfusuna uyguladıkları baskılar nedeniyle zaten tartışmalı olan” Musul operasyonundaki rollerinin, Irak hükümeti ile ABD’nin liderliğindeki koalisyon arasında yürütülen hassas müzakerelerin de bir parçası olduğunu anımsatıldı.

“Şİİ MİLİSLERİNİN ROLÜ TÜRKİYE’DE ALARM YARATTI”

Haberde, şu ifadelere yer veriliyor:

“Milislerin rolü, Kürt ve Sünni Arap savaşçılarını eğitmek amacıyla, Musul’un kuzeyindeki Başika kentine kuvvet konuşlandıran Türkiye’de alarm yarattı. Türkiye, bu konuşlanmayı Şiilerin liderliğindeki Bağdat hükümetinin onayı olmadan yaptı. Bağdat hükümeti de, konuşlanmanın ülkenin egemenliğini ihlal ettiğini savunuyor. Son haftalarda da Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin bölgede Osmanlı İmparatorluğundan kaynaklanan tarihi iddiaları olduğunda ısrar ederken gerilimler büyüdü.

Türkiye, Irak’ta konuşlama yaparak İran ve milislerinin nüfuzlarına karşı koymaya çalıştı. Sünni bir güç olan Türkiye ile bölgenin en güçlü Şii milleti olan İran arasındaki nüfuz yarışı, Ortadoğu’yu paramparça eden daha geniş mezhebi bir mücadelenin bir parçasıdır. Mücadele, milislerin Tel Afer’e hareket ettiğinde Türkiye’nin adım atıp almayacağına odaklanacak.”

“TÜRKİYE’NİN ROL ALMA ISRARI, IRAK İÇİNDEKİ MEZHEBİ GERİLİMLERİ DERİNLEŞTİRİYOR”

ABD’nin ise, Türkiye’nin Musul operasyonunda rol almasına Irak hükümeti kabul etmediği sürece itiraz ettiğine dikkat çekilen haberde, Türkiye’nin rol alma ısrarının Irak içindeki mezhebi gerilimleri derinleştirdiği savunuldu. Bu çerçevede Şiilerin Bağdat’taki Türk Büyükelçiliği önünde düzenlediği protesto gösterisini anımsatan gazete, “Türkiye’nin tavrı birçok Şii’yi şaşırttı” ifadesini kullandı.

Haberde, Irak’ın önde gelen Şii dini liderlerinden Ammar El Hakim’in Türkiye’nin Şii milislerine yönelik tutumuna değinirken “hiç kimsenin hiçbir Iraklıyı topraklarını kurtarma onurundan mahrum etmeye hakkı yoktur” sözlerine de vurgu yapıldı.

Gazete, haberine son verirken Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun da Türkiye’nin, Tel Afer’deki Sünni Türkmenlere yönelik herhangi bir tehdit görmesi durumunda, gerekli olan tüm önlemleri alacağı açıklamasına dikkat çekti.

Irak ABD New York Times Tel Afer
Advert
YORUMLAR
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Özel sektör çalışanları nasıl 10 gün tatil yapacak?
Özel sektör çalışanları nasıl 10 gün tatil yapacak?
Sağlık sistemi alarm veriyor: Çağ atladık dedikleri sistem 6 yılda çöktü
Sağlık sistemi alarm veriyor: Çağ atladık dedikleri sistem 6 yılda çöktü