Advert
Advert
Advert

O örgütün lideri nasıl milyon dolarlar kazandı?

Haberde Türkiye ve ABD'nin de aralarında olduğu güçlerin silahlandırdığı Suriyeli grupların IŞİD savaşçılarını "takas ettiği" belirtiliyor.

O örgütün lideri nasıl milyon dolarlar kazandı?
O örgütün lideri nasıl milyon dolarlar kazandı? Admin
Bu içerik 225 kez okundu.
Advert

Financial Times (FT) gazetesinin baş sayfasındaki haberde, savaşın ortasındaki "Suriye'de insan kaçakçılarının hedefinde IŞİD militanları olduğu" ifade ediliyor.

"Ankara ve Washington'ın destek verdiği Şam Cephesi'nden bir muhalifin" sözlerine dayandırılan haberde, "Türkiye ve ABD'nin" de aralarında olduğu güçlerin silahlandırdığı Suriyeli grupların da IŞİD savaşçılarını "takas ettiği" belirtiliyor.

Erika Solomon ve Ahmad Mhidi imzalı habere göre, Irak ve Suriye'deki topraklarının önemli bir bölümü kaybeden IŞİD'in militanları, "karaborsaya" düştü.

"Burada en kazançlı yol, IŞİD'e katılmak için terk ettikleri ülkelerindeki yetkililer tarafından geri istenen savaşçıları yakalamak.

'Türkiye'ye giriş için 10 bin dolar daha isteniyor'

"Bu takaslar konusunda en çok bahsedilen isimlerden biri, Şam Cephesi liderlerinden Abu Ali Secu. İsyancılar Abu Ali Sejju'nun Suriye ve Türkiye arasındaki geçiş noktası olan Bab El Selam sınırının kontrolünü elinde tutarak milyonlar kazandığını söylüyor.

Ancak o, Türk yetkililer aracılığıyla Suudi militanları Riyad'a bedavaya verdiğini anlatıyor.

"Sejju, Gaziantep şehrindeki ünlü bir restoranda nargilesini içerken, İphone'larından elinde tuttuğu 100'e yakın IŞİD militanının bilgilerini topladığı belgelerine göz atıyor. 'Elimde Pakistan'dan, Ukrayna'dan adamlar var… Fransız bir kadın da vardı' diyor.

"İsyancıların çoğu, insan kaçakçılarının IŞİD'in elindeki bölgelerden isyancıların kontrolündeki yerlere geçiş için 10 bin dolara yakın para istediklerini söylüyor.

Buna göre, Türkiye'ye girişler içinse bir 10 bin dolar daha isteniyor.

"Başka bir isyancı ise, ülkelerin farklı gruplardan takas edecekleri insanın alınması için Türkiye'ye bilgi verdiğini anlatıyor. 'Bunun için para veren ülkeler var. Yabancı bir savaşçı için kazanabileceğin para değişiyor, ama genelde 50 bin dolardan fazla oluyor' deniliyor."

IŞİD ABD Suriye Türkiye
Advert
YORUMLAR
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
WhatsApp'ta yeni dönem
WhatsApp'ta yeni dönem
Sokağa çıkma yasağında dünya rekoru Sur'un...
Sokağa çıkma yasağında dünya rekoru Sur'un...