Advert
Advert
Advert

Öğrencilere ‘Dingonun ahırı mı burası’ diyen müdürün odasının girişine ‘Andımız’ yapıştırıldı

İzmir Karşıyaka’daki Atakent Erdoğan Kibarer Ortaokulu’nda bir grup öğrencinin ‘Andımız’ı okumak istemesi karşısında “Dingonun ahırı mı burası?” diyen ve hakkında ön inceleme başlatılan Müdür Rahmi Önder Karamustafaoğlu’nun makam odasının girişine ‘Andımız’ın yazılı metni yapıştırıldı, üzerine de ‘Burası Karşıyaka’ yazıldı.

Öğrencilere ‘Dingonun ahırı mı burası’ diyen müdürün odasının girişine ‘Andımız’ yapıştırıldı
Öğrencilere ‘Dingonun ahırı mı burası’ diyen müdürün odasının girişine ‘Andımız’ yapıştırıldı Admin
Bu içerik 690 kez okundu.
Advert

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı Atakent Erdoğan Kibarer Ortaokulu’nda, ilk bir haftada verilen eğitimden memnun olmayan bazı velilerin isteği üzerine, çocuklar bayrak töreninden sonra ‘Andımız’ı okumak istedi. Ancak öğrencilerin bu girişimine tepki gösteren Okul Müdürü Rahmi Önder Karamustafaoğlu, “Kendinize gelin. Talimat almadan ne yapıyorsunuz. Talimat mı aldın? Dingonun ahırı mı burası? Devletin kurumunun işleyişini kimse bozamaz” dedi.

Müdür Karamustafaoğlu’nun bu sözlerine sosyal medyadan büyük tepki gösterildi. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de twitter hesabından sert tepki göstererek, “Söz konusu müdür kendisini ahırda hissedebilir, bence mahsur yoktur ancak çocuklarımız okuldadır, Andımızı Türkçe okumak istemektedir”paylaşımında bulundu.

İNCELEME BAŞLATILDI

Atakent Erdoğan Kibarer Ortaokulu Müdürü Rahmi Önder Karamustafaoğlu hakkında bu sözleri nedeniyle Karşıyaka İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nce ön inceleme başlatıldı.

Dün de okulda Müdür Karamustafaoğlu’nun makam odasının girişinde isminin yazılı olduğu tabelanın altına, üzerinde kırmızı kalemle ‘Burası Karşıyaka’ yazılı ‘Andımız’ın yazılı metni yapıştırıldı.

Andımızda, ‘İlkem’, ‘Atatürk’ ve ‘Ne mutlu Türküm diyene’ ifadelerinin yine kırmızıyla yazılması dikkat çekti. Andımız metnini kimin yapıştırdığı bulunamadı.

EĞİTİM-İŞ: ÖĞRENCİLERİN ENGELLENMESİNİN YASAL DAYANAĞI YOK

İzmir Karşıyaka’daki Atakent Erdoğan Kibarer Ortaokulu’nda bir grup öğrencinin ‘Andımız’ı okumak istemesi karşısında “Dingonun ahırı mı burası?” diyen ve hakkında ön inceleme başlatılan Müdür Rahmi Önder Karamustafaoğlu için Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası (EĞİTİM-İŞ) 3 No’lu Şubesi yazılı açıklama yaptı. EĞİTİM-İŞ, ‘Andımız’ın okunmasında yasa ve yönetmelikler açısından hiçbir kısıtlayıcılığın bulunmadığını, okumak isteyen öğrencilerin engellemesinin de yasal olmadığını belirterek, açıklamasında şunlara dikkat çekti:

“Pazartesi günü Karşıyaka ilçemizde Erdoğan Kibarer Ortaokulu’nda basına da yansıyan talihsiz bir olay yaşandı. Adı geçen okulumuzda,bir grup öğrencimiz ‘Andımız’ı okumak istemiş, okul müdürümüz ise bu durum karşısında çok gereksiz, sert ve bir eğitimciye yakıştıramadığımız cümlelerle tepki göstermiştir. Oysa ki 21.01.2014 tarihli Danıştay 8. Dairesi, Milli Eğitim Bakanlığı’nın ‘Öğrenci andı’ başlığını taşıyan ilköğretim kurumları yönetmeliğinin 12. maddesinin, ‘Anayasa’ya, uluslararası sözleşmelere ve insan haklarına aykırı olduğu, tercih hakkını kaldırdığı, yasal dayanağının bulunmadığını’ öne sürerek iptal istemine karşılık, Anayasa’nın başlangıç kısmında ve 1739 sayılı yasada belirtilen amaçlar doğrultusunda Türk Devleti’ni ve milletini ebediyete kadar yaşatacak, çağdaş uygarlığın öncüsü yapacak, yeni nesillerin yetiştirilmesinin, milli eğitimin temel amacı olduğuna, Anayasa’nın 66. maddesinde ‘Türk Devleti’ne vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkes Türk’tür’ hükmüne yer verildiğine, yeni nesillerin 1739 sayılı yasada yer alan amaçlar doğrultusunda yetiştirilmesine’ atıf yaparak bakanlığın iptal isteminin reddine karar vermiştir. Danıştay 8. Dairesi, davacı MEB’in, öğrenci andının bir ırkı esas aldığı, zorla okutulduğu iddalarına kararında şu şekilde cevap vermiştir; ‘Türk kelimesi bir ırkın değil, Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yaşayan dili, ırkı, rengi, cinsiyeti, siyasi düşüncesi, felsefi inancı, dini, mezhebi ne olursa olsun tüm vatandaşların bir araya gelerek oluşturdukları ve herkesi kapsayan ve kucaklayan milletin ortak adıdır. Nitekim Anayasamızda bu hususun vurgulanması bakımından Türk Devleti’ne vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkesin herhangi bir ayrıma tabi tutulmaksızın Türk olduğunu belirtmiştir. Açıklanan nedenlerle davanın reddine oy birliği ile karar vermiştir. Danıştay 8. Dairesi’nin bu kararı ile Milli Eğitim Bakanlığı’nın İlköğretim Kurumları Yönetmeliği’nin 12. maddesinde yer alan andımızın okunmasında yasa ve yönetmelikler açısından hiç bir kısıtlayıcı, durum söz konusu olmayıp okumak isteyen öğrencilerin engellenmesi de yasal dayanağı olmayan bir eylemdir. Bu nedenle İzmir Eğitim İş 3 No’lu Şube olarak öncelikle basına yansıyan bu olayla ilgili Karşıyaka İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüzce gerekli incelemenin ivedilikle yapılmasını, Milli Eğitim Bakanlığı’nın da örnek karar oluşturması açısından bütün okullara bu konu ile ilgili yazı yazmasını talep ediyoruz.”

Advert
YORUMLAR
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
WhatsApp'ta yeni dönem
WhatsApp'ta yeni dönem
Sokağa çıkma yasağında dünya rekoru Sur'un...
Sokağa çıkma yasağında dünya rekoru Sur'un...