Advert
Advert
Advert

Öğrencileri mutlaka Altınköy’e getirin

Türkiye’nin ilk açık hava köy müzesi olan Altınköy’ün 100 yıl öncesinin doğal köy yaşamını öğretmesi açısından bir okul görevi üstlendiğini kaydeden Altındağ Belediye Başkan Veysel Tiryaki, “Okullar öğrencilerini mutlaka Altınköy’e getirmeli” dedi.

Öğrencileri mutlaka Altınköy’e getirin
Öğrencileri mutlaka Altınköy’e getirin Admin
Bu içerik 256 kez okundu.
Advert

Hızlı kentleşme ile yok olan köy kültürünün yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılması amacıyla kurulan Türkiye’nin ilk açık hava köy müzesi Altınköy,soneklemelerle birlikte bin dönümlük bir alana ulaştı.

Altınköy’ün çocuklar için bir okulgörevi üstlendiğini vurgulayan Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki, “Altınköy Açık Hava Müzesi, bugün sütün fabrikada üretildiğini, salatalığın ağaçta yetiştiğini sanan şehirde büyüyen çocuklarımızın, 100 yıl öncesinin doğal köy yaşamını öğrenmesi açısından bir okul görevi üstleniyor. Özelikle öğrenciler Altınköy’ü ziyaret etmeli. Okullar öğrencilerini mutlaka Altınköy’e getirmeli” dedi. 

YAŞAYAN MÜZE

Altınköy’ün ziyaretçileri geçmişte yolculuğa çıkardığını söyleyen Başkan Tiryaki şöyle devam etti: “Sebze, meyve tarlasının dışında buğday tarlası da bulunan Altınköy’ün kapısı, camisi, çamaşırhanesi, ilkokulu, demir ve kalay atölyeleri, bakkalı, hızarı, taş fırını, dokuma atölyesi, köy evleri, yel ve su değirmeni, asma köprüsü, köy kahvesi ziyarete açık. Yaşayan müze Altınköy Açık Hava Müzesi’nde, kaybolmaya yüz tutmuş kimi meslekler de yaşatılıyor.

100 YIL ÖNCESİ

Bu köyde 100 yıl öncesine ait eşyalar da var. Altınköy Açık Hava Müzesi’nin içinde ayrıca kuruluş sürecini anlatan fotoğraf ve filmlerin sergilendiği köy odası, yöresel kıyafetlerle birlikte köy yaşamının farklı yönleri ile sergilendiği Etnografya Müzesi, köyde hem ev içinde hem dışarda kullanılan eşyaların sergilendiği Köy Müzesi, köy oyuncaklarından oluşan Köy Oyuncakları Müzesi, çocukların geçmişte kalan pek çok çocuk oyununu oynayabildiği Çocuk Etkinlik Evi ile Yaban Hayatı Tanıtım Müzesi de gezilebilecek müzelerimiz.”

FIRINDA YAKILIYORDU BURAYA GETİRDİK

Altınköy Açık Hava Müzesi ile, Karadeniz Bölgesi’nde kaderine terk edilen “Çantı Evler”e de sahip çıkıldığını belirten Başkan Tiryaki şunları söyledi: “Türkiye’nin kültür hazinelerinden olan “Çantı Evler”, çoğunlukla Karadeniz orman köylerinde inşa edilmiş, hiç çivi kullanılmadan yapılan 100-150 yıllık evler.

Günümüzde yıkılmaya yüz tutmuş ve fırınlara odun olarak satılan bu evlerden onlarcasını, tek tek sökerek, Altınköy’e getirdik, tekrar monte ettik, restorasyondan geçirdik ve koruma altına aldık. Çantı evlerin her birine farklı fonksiyonlar da yüklendi. Pek çoğu müze olarak hizmete açılırken, bir kaçı restoran, 5 tanesi de otel oldu. Otellerin her biri köy evi konseptinde dekore edildi.”

Altınköy
Advert
YORUMLAR
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beyoğlu'nda iptal edilen imar planları için kutlama
Beyoğlu'nda iptal edilen imar planları için kutlama
Nuriye ve Semih için Ankara’ya giden otobüslere polis engeli
Nuriye ve Semih için Ankara’ya giden otobüslere polis engeli